یادگیری درس

مطالعه اصولی هر درس یک هنر است که باعث یادگیری درس و بازدهی بالاتر دانش‌آموز می‌شود. داوطلب با یادگیری این مهارت درس‌ها را با علاقه و اشتیاق بیشتری مطالعه می‌کند و همین موضوع بر یادگیری و بازدهی بیشتر آن تاثیرگذار است. یادگیری این هنر دارای قواعد و قوانین خاصی است که باید همراه با یادگیری آن، تکرار و تمرین زیادی نیز داشته باشیم. تقریبا این مسئله که چگونه بازدهی مطالعه خود را افزایش دهیم و راحت‌تر مطالب را یاد بگیریم، ذهن تمام داوطلبین را به خود مشغول می‌کند. به راستی برای یادگیری درس‌های کنکور چه ابزار و روش‌هایی لازم است؟

مراحل یادگیری آسان دروس چیست؟

برای یادگیری درس‌ها پنج مرحله اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 1. ادراک
 2. تثبیت
 3. تسلط
 4. ارزیابی
 5. جمع‌بندی

در ادامه هر یک از این ۵ مرحله را برای شما شرح خواهیم داد و نکاتی که باید رعایت شود را گوشزد خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

یادگیری اصولی دروس کنکور در ۵ مرحله

ادراک

اولین قدم برای یادگیری اصولی هر درس فهمیدن و درک آن مبحث است‌. برای این کار می‌توانیم از توضیحات اساتید و یا مطالعه‌ی کتاب‌ها و جزوات بهره ببریم. برای مطالعه و درک اولیه درس‌ها بهتر است زمان‌هایی را انتخاب کنید که در بالاترین سطح هوشیاری و آگاهی هستید. در این شرایط درک مطالب برای شما بسیار آسان‌تر است و در نتیجه بازدهی بیشتری در یادگیری درس خواهید داشت.

تثبیت

بعد از این‌که مطالب را درک کردید، احتیاج به تثبیت آن‌ها دارید. برای ثبیت مطالب مطالعه شده باید یکبار دیگر باید مطالب را به صورت دقیق‌تر بخوانید. پس در مطالعه دقیق‌تر لازم است که دانسته‌های خود را محک بزنیم. برای این‌کار می‌توانیم از تست‌های استاندارد متوسط و آسان استفاده کنیم. استفاده از تمرینات و تست‌ها در یادگیری علاوه بر تثبیت مطلب مطالعه شده، باعث می‌شود تا نقاط ضعف و قوت خود را دریابیم. با فهمیدن اشتباهاتمان بهتر می‌توانیم روی مطالبی که ضعف داریم تمرکز کنیم.

تسلط

پس از این‌که مطالب را به طور کامل درک کردید و با تمرین بر روی تست‌های ساده و متوسط آن‌ها را در ذهن خود تثبیت کردید، باید به تسلط بر مطلب بپردازید. برای این‌کار می‌توانید از تست‌های کنکور سراسری استفاده کنید. اگر بر تست‌های کنکور تسلط داشته باشید، می‌توانید تست‌های تالیفی را نیز به راحتی پوشش دهید.

در نتیجه برای تسلط بر دروس باید به سراغ تست‌های کنکور سراسری بروید و بتوانید این تست‌ها را تک به تک تحلیل و بررسی کنید. توجه داشته باشید که در بررسی درس‌ها تنها به چک کردن پاسخنامه‌ها اکتفا نکنید و تک تک گزینه‌ها را به طور کامل بررسی کرده و نکات و مطالب مهم را یادداشت کنید. در دوران مرور، مطالعه این نکات می‌تواند کمک شایانی به شما جهت یادآوری دروس کند.

پس از این‌که تمامی تست‌های کنکور را بررسی کردید، باید به سراغ تست‌های تالیفی بروید. در این مرحله می‌توانید از تست‌های آزمون‌های آزمایشی دوره‌های گذشته استفاده کنید؛ زیرا معمولا این تست‌ها از کیفیت بالاتری نسبت‌ به تست‌های کتاب‌های کنکور برخوردارند و با دقت و حساسیت بیشتری طرح می‌شوند. در این مرحله از یادگیری درس ها می‌توان تست‌ها را به صورت زمان‌دار در نظر گرفت تا علاوه بر ایجاد تسلط بر دروس، مدیریت زمان در آزمون‌ها را نیز تمرین کنید‌.

ارزیابی

در این مرحله از یادگیری درس، شما می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود در مطلب را شناسایی کنید؛ همچنین میزان مهارت خود در مطالعه درس را بسنجید. برای ارزیابی مطالب مطالعه شده می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی موسسات مختلف شرکت کنید و یا این‌که خودتان یک آزمون آزمایشی در منزل یا کتابخانه برگزار کنید.

به این صورت که می‌توانید تعدادی از تست‌های استاندارد را به صورت رندوم انتخاب کنید و با زمان استاندارد به آن‌ها جواب دهید. پس از آن باید تک تک تست‌ها و گزینه‌ها را تحلیل و بررسی کرده و میزان تسلط خود بر مطلب را ارزیابی کنید‌. سپس نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و بر روی آن‌ها کار کنید و نکات مهم و مورد توجه را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که تحلیل و بررسی یک آزمون بسیار پر اهمیت‌تر و مهم تر از شرکت در یک آزمون است.

توجه داشته باشید که تحلیل و بررسی یک آزمون بسیار پر اهمیت‌تر و مهمتر از شرکت در یک آزمون است

جمع‌بندی

جمع‌بندی آخرین و مهم‌ترین مرحله یادگیری درس است. این مرحله زمانی صورت می‌گیرد که مطلب مورد نظر به طور کامل درک شده، تسلط کافی بر آن ایجاد شده، تست‌های کنکوری آن زده و بررسی شده، در آزمون آزمایشی مربوط به آن شرکت شده و نقاط ضعف شناسایی شده است. سپس در مرحله آخر به جمع‌بندی مطلب و جمع‌آوری و یادداشت مطالب و نکات مهم می‌پردازیم.

داشتن یک خلاصه‌نویسی کامل و جامع در مرحله جمع‌بندی بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی مرحله جمع‌بندی باعث شناخت بیشتر با مطالب مهم‌تر و پر سوال‌تر می‌شود و ما را با تست‌هایی که امکان طرح آن در کنکور بیشتر است، آشنا می‌کند.

توجه داشته باشید که زمانی این مراحل در یادگیری درس مفید واقع می‌شوند که به طور کامل و پشت سر هم انجام شوند. حتما اول یک مرحله را تکمیل کرده و سپس به سراغ مرحله بعدی بروید.

چند پیشنهاد ساده برای درس خواندن به سبک یک کنکوری

 • روش‌های یادگیری خود را ترکیب کنید: یادگیری افراد اصولا از روش‌های شنیداری، دیداری، خواندن و نوشتن صورت می‌پذیرد. شما باید بتوانید روشی که در یادگیری شما بیشتر تاثیرگذار است را شناسایی کنید. اصولا ترکیب چند روش با هم باعث افزایش یادگیری فرد می‌شود.
 • محیط یادگیری خود را کنترل کنید: محیط‌های شلوغ، بی‌نظم و پراسترس را برای مطالعه انتخاب نکنید. این محیط‌ها باعث افزایش استرس و کاهش تمرکز شما می‌شود. اغلب از محیط‌های آرام و خلوت که به شما آرامش می‌دهد، برای مطالعه استفاده کنید.
 • بین مطالب جدید و مطالب قبلی که مطالعه کردید یک ارتباط کامل برقرار کنید: این روش در یادگیری درس بسیار موثر است. خصوصا دروسی مثل زیست‌شناسی، احتیاج زیادی به این روش دارند. مطالب را ترکیب کنید تا علاوه بر بازیابی و مرور نکات گذشته، بتوانید مطالب ترکیبی را نیز راحت‌تر پوشش دهید.
 • مطالبی که می‌خوانید را به دیگران نیز آموزش دهید: اگر دانش‌آموز هستید، سعی کنید در تمام مباحث کلاسی حضور فعالی داشته باشید و مطالب را دریابید. همچنین سعی کنید مطالبی که آموختید را به سایر دانش‌آموزان نیز آموزش دهید. آموزش مطالب به دیگران باعث تثبیت ۹۰ درصدی مطلب در ذهن خودتان می‌شود؛ خصوصا اگر این آموزش با فاصله کمی از مطالعه خودتان باشد.
 • یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی کنید: یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی در کنکور بسیار اهمیت دارد. این‌کار علاوه بر این‌که به ذهن شما کمک می‌کند تا مطالب را سازماندهی کند، در دواران مرور مطالب هم بسیار مفید و کارآمد خواهد بود.
 • از شکل‌ها، تصاویر و جداول استفاده کنید: آموزش با شکل‌ها در یادگیری بازدهی زیادی دارد. برای مثال سعی کنید که برای مبحث کلیه درس زیست‌شناسی یک شکل تهیه کرده و تمامی مطالب‌ها و نکات این قسمت را در آن جای دهید. در این صورت هنگام دوره کار راحتی خواهید داشت و همه مطالب را به صورت خلاصه و یکجا در اختیار دارید. البته رسم شکل‌های آموزشی اصول خاصی دارد که تکرار و تمرین زیادی را می‌طلبد، تا به آنچه می‌خواهید برسید.
از شکل‌ها، تصاویر و جداول استفاده کنید؛ آموزش با استفاده از اشکال، در یادگیری بازدهی زیادی دارد