شلوغی محیط درس خواندن

تمرکز هنگام درس خواندن از مهم‌ترین نکات در سال کنکور است. شلوغی محیط درس خواندن خصوصا در سال کنکور، از معضلات بزرگ بسیاری از دانش‌آموزان است. اگر از افرادی که بیشتر تمایل دارند تا در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا درس بخوانند، چشم‌پوشی کنیم؛ اکثریت افراد در صورت وجود شلوغی در محیط اطرافشان هرگز نمی‌توانند درست درس بخوانند. بنابراین انتخاب یک محیط مناسب و آرام برای درس خواندن یکی از عوامل مهم برای موفقیت است. ولی سوال اینجاست که چگونه با شلوغی محیط درس خواندن کنار بیاییم؟

مکان مناسب مطالعه
شلوغی محیط مطالعه بر کاهش کمیت و کیفیت مطالعه تاثیرگذار است

از پانسیون‌ها و کتابخانه‌ها برای درس خواندن استفاده کنید

اولین و مناسب‌ترین روش برای افزایش تمرکز در برابر شلوغی محیط خانه، پناه آوردن به کتابخانه‌ها است. کتابخانه‌ها بهترین مکان برای درس خواندن و تمرکز کردن هستند. البته این امکانات دارای محدودیت رفت و آمد هستند که این یکی از مشکلات آن‌ها است. از دیگر مشکلات آن‌ها زمانی است که شما باید برای رفت و آمد در نظر بگیرید. با این حال به علت راندمان بالا در کتابخانه‌ها و افزایش شگفت‌انگیز تمرکز، مزیت‌های این اماکن بیشتر از مضرات آن است.

همچنین با درس خواندن در کتابخانه‌ها به علت مشاهده سایر دانشجویان و دانش‌آموزان، نسبت به درس خواندن ترغیب می‌شوید. البته بعضی از افراد با دوستان خود به کتابخانه می‌روند و یا اینکه در آنجا با افرادی دوست می‌شوند، این باعث می‌شود که بیشتر زمان خود را صرف صحبت کردن نمایند که کار اشتباهی است. گرچه اگر این اتفاق در زمان‌های استراحت و ناهار اتفاق بیافتد،می‌تواند مفید باشد و باعث افزایش روحیه و انگیزه فرد شود.

درباره‌ی مشکل خود صحبت کنید

شما نمی‌توانید توقع داشته باشید که افراد بدون اینکه اعتراضی از شما ببینند؛ متوجه مشکل شما بشوند. اگر شلوغی محیط درس خواندن، مربوط به منزل شما می‌شود؛ باید حتماً در رابطه با این موضوع با والدین خود صحبت کنید و آن‌ها را از شرایط خود آگاه کنید. از آن‌ها بخواهید که محیط خانه را برای درس خواندن شما فراهم کنند. ولی اگر این شلوغی و ازدحام مربوط به همسایگان شما می‌شود، حتماً باید به صورت جدی به آن‌ها تذکر دهید. اگر هم شلوغی‌ها مربوط به سر و صدای ساختمان‌سازی است، شما ناچار هستید که محیط مطالعه خود را تغییر دهید.

تغییر زمان‌بندی مطالعه

 اگر شما میدانید که در ساعت‌های خاصی محیط اطرافتان شلوغ تر از حالت عادی است؛ بهتر است قبل از این ساعات دروس پر اهمیت‌تر را مطالعه کنید، تا بتوانید به اندازه کافی بر روی آن‌ها تمرکز کنید. یا می‌توانید شب‌ها زودتر بخوابید و صبح‌ها قبل از اینکه سایر اعضای خانواده بیدار شوند و شلوغی محیط درس خواندن مانع از تمرکز شما شود، برنامه‌ی درسی خود را آغاز کنید.

زمان مطالعه مناسب
برای اوقات مختلف یک روز کاری، برنامه‌ی مناسب و به جا داشته باشید

تغییر محیط درس خواندن

راهکار دیگر برای تمرکز در درس خواندن، تغییر محیط مطالعه است. شما می‌توانید اتاق مطالعه خود را تغییر دهید و محیطی از خانه خود را انتخاب کنید که مناسب‌تر است و آرامش بیشتری دارد. یا حتی بعضی از داوطلبین در خانه سایر اقوام مانند مادربزرگ و پدربزرگ خود برای کنکور درس می‌خوانند. اینکه چه محیطی را برای درس خواندن انتخاب می‌کنید؛ مهم نیست، بلکه مهم این است که بتوانید در آن محیط بازدهی خوب و کافی در مطالعه داشته باشید.

سخن آخر

در آخر باید بگوییم با اینکه درس خواندن در محیط آرام و متمرکز بودن بسیار مهم است ولی اگر به درس خواندن در محیط‌های خیلی آرام عادت کنید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. چرا که شما نمی‌دانید در حوزه کنکور قرار است با چه مشکلاتی روبه‌رو شوید. ممکن است حوزه شما در مکانی باشد که در اطراف آن ساخت‌و‌سازی صورت بگیرد؛ بنابراین بهتر است خود را برای هر اتفاق و شرایطی آماده بکنید تا خدایی نکرده پشیمان نشوید. برای بررسی موشکافانه این موضوع، این مطلب را مطالعه فرمایید.

مکان مطالعه
در محیطی درس بخوانید که در آن از انجام این کار لذت می‌برید!