پایه‌ی درسی ضعیف

کنکور یکی از پل‌های زندگی دانش‌آموزان برای رسیدن به موفقیت و آرزوهایشان است. لازم است که برای رسیدن به موفقیت در این مسیر پر پیچ و خم، مهارت‌های زیادی را یاد بگیریم و نکات زیادی را رعایت کنیم. داشتن یک پایه‌ی درسی قوی در دروس اصلی برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. ولی آیا تنها افرادی که دارای پایه‌ی درسی قوی هستند به موفقیت می‌رسند؟ در این نوشتار می‌خواهیم به شما مهارت‌ها و نکاتی را آموزش دهیم که با یادگیری و به کارگیری آن‌ها بتوانید حتی با داشتن پایه‌ی درسی ضعیف به موفقیت و هدف دلخواه خود در کنکور دست یابید. با ما همراه باشید.

پیشرفت تحصیلی
کنکور یکی از پل‌های زندگی دانش‌آموزان برای رسیدن به موفقیت و آرزوهایشان است

چگونه با داشتن پایه‌ی درسی ضعیف رتبه برتر کنکور شویم؟

اولین نکته برای این‌که بتوانید با وجود پایه‌‌ی درسی ضعیف به موفقیت برسید، داشتن هدف است. از همین اول راه برای خود مشخص کنید که دوست دارید دقیقا در کدام دانشگاه و در چه رشته‌ای تحصیل کنید. برای انتخاب هدف مواردی را در نظر بگیرید که آرزوی همیشگی شما بوده و با فکر کردن به آن‌ها انرژی چند برابری برای تلاش کردن می‌گیرید. هدف شما باید دقیقا آن چیزی باشد که حتی تصور آن باعث شود بتوانید تمام سختی‌های مسیر را تحمل کنید تا در نهایت به آنچه می‌خواهید برسید.

توجه داشته باشید که برای انتخاب رشته تنها علاقه شما اهمیت ندارد، بلکه شما باید مسیر رسیدن به این رشته را نیز به خوبی بدانید. باید بدانید که برای رسیدن به این رشته باید از چه منابعی استفاده کنید، روزانه چقدر درس بخوانید، چند تست بزنید، به چه درسی بیشتر اهمیت دهید و…

بعد از انتخاب هدف وارد مرحله اصلی و سخت‌ترین مرحله برای رسیدن به رتبه برتر می‌شویم. این مرحله پایبندی به برنامه‌ریزی است. شما باید روزانه به برنامه‌ای که نوشتید، پایبند باشید و با دقت و نظم خاصی آن را انجام دهید. نباید در این راه هرگز خسته شوید و باید تنبلی را کنار بگذارید. در واقع انتخاب هدفی که به آن علاقه دارید، پیدا کردن مسیر درست برای رسیدن به هدفتان و خارج نشدن از این مسیر سه گام بزرگ و اساسی برای رسیدن به موفقیت شما است که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

چرا پایه‌ی درسی ضعیف مانعی برای موفقیت در کنکور نیست؟

همان‌طور که گفتیم موفقیت در کنکور یک نوع مهارت است که همه افراد چه آن‌هایی که پایه‌ی قوی دارند و چه آن‌هایی که پایه‌‌ی ضعیف دارند، باید آن را کسب کنند. در نتیجه هرگز این‌طور نیست که تنها افرادی که دارای پایه‌ی قوی هستند بتوانند موفق شوند، چرا که این افراد هم باید برای رسیدن به هدف خود مهارت‌های زیادی را کسب کنند. در واقع داشتن پایه‌ی قوی فقط سرعت رسیدن به آن هدف را افزایش می‌دهد. به این ترتیب که دانش‌آموزان با پایه‌ی ضعیف باید تلاش بیشتری نسبت به دانش‌آموزان دارای پایه‌ی درسی قوی داشته باشند تا بتوانند مهارت‌های لازم را کسب کنند.

پس اگر پایه‌ی درسی ضعیف باعث شده که از رسیدن به موفقیت ناامید شوید، بهتر است بدانید همه افرادی که سالانه در کنکور موفق می‌شوند دارای پایه قوی نبوده‌اند. شما نیز می‌توانید با پشتکار و تلاش به خواسته و هدف خود برسید. فقط کافی است همت کنید و مهارت‌های مهم و مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را کسب کنید.

امید به موفقیت
اگر پایه‌ی درسی ضعیف باعث شده که از رسیدن به موفقیت ناامید شوید، بهتر است بدانید همه افرادی که سالانه در کنکور موفق می‌شوند دارای پایه‌ی درسی قوی نبوده‌اند!

۴ کار واجب برای رسیدن به موفقیت در کنکور سراسری

قبل از اینکه بخواهیم این ۴ راهکار طلایی را به شما معرفی کنیم، باید بدانید که تنها آشنایی با این راهکارها اهمیت ندارد، بلکه باید هر روز این راهکارها را تمرین و تکرار کرد تا به نتیجه دلخواه رسید. حتی انگیزه و علاقه‌ی شما برای رسیدن به موفقیت نیز هر روز باید شارژ شود تا توان مقابله با سختی‌های راه را داشته باشید. حال بیایید با این ۴ راهکار آشنا شویم:

  1. یادگیری کامل مطالب با منابع مناسب کمک آموزشی:

همان‌طور که گفتیم داشتن پایه‌ی درسی ضعیف مانعی برای رسیدن به موفقیت نیست؛ زیرا شما می‌توانید با یک مطالعه‌ی اصولی و تلاش برای رسیدن به مهارت‌های مورد نیاز، به موفقیت دست یابید. مهم نیست که در حال حاضر هیچ کدام از مهارت‌های مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را دارا نیستید، بلکه مهم این است که برای رسیدن و به دست آوردن این موفقیت‌ها تلاش می‌کنید.

اولین مهارت برای رسیدن به موفقیت این است که پایه‌ی درسی خود را تقویت کنید. چرا که برای این‌که بتوانید درصدهای خوبی در کنکور کسب کنید، باید به سطح علمی خوبی برسید. مطالب کنکور سراسری همه از کتاب درسی مطرح می‌شوند، ولی با این تفاوت که طراح با دید پیچیده‌تری به آن‌ها نگاه می‌کند و به سادگی از آن‌ها سوال مطرح نمی‌کند. در نتیجه نمی‌توان تنها به کتب درسی اکتفا کرد و باید از سایر منابع کمک آموزشی نیز کمک گرفت تا بتوان به سطح علمی قابل قبولی دست یافت.

توجه داشته باشید که برای انتخاب یک منبع آموزشی مناسب نباید خام برخی موسسات شوید. تکنیک‌های حل تست سریع که برخی موسسات به آن اشاره دارند، به سرعت فراموش می‌شوند. به اضافه این‌که شما باید از منابعی استفاده کنید که سطح علمی خود را افزایش داده و پایه‌ی درسی خود را تقویت کنید؛ این تکنیک‌های حل تست سریع نه تنها پایه‌ی درسی شما را تقویت نمی‌کنند، بلکه باعث سردرگمی شما نیز می‌شوند.

بهترین منبع آموزشی برای تقویت پایه‌ی درسی ضعیف، استفاده از درسنامه‌های کتب آموزشی موجود در بازار است. البته این درسنامه‌ها هم بر اساس سطح درسی دانش‌آموزان طبقه‌بندی می شوند، بهتر است شما از درسنامه‌هایی استفاده کنید که تمامی نکات را ریز به ریز و با مثال‌های فراوان توضیح داده‌اند تا به راحتی مطلب برای شما آموزش داده‌شود.

ممکن است یکسری از مطالب را به کمک کتاب‌های آموزشی هم متوجه نشوید، در این صورت استفاده از فیلم‌های آموزشی توصیه می‌شود‌. البته نه هر فیلم آموزشی! در خرید فیلم‌های آموزشی دقت کنید و فریب موسسات مختلف را نخورید. نکته‌ی دیگر این‌که نباید برای هر مبحث آموزشی فیلم ببینید، چون این‌کار بسیار وقت‌گیر است و زمان زیادی را از شما می‌گیرد. تنها برای مباحثی که احتیاج به توضیحات بیشتری دارد فیلم‌ها را تماشا کنید. پس هرگز در دیدن فیلم‌های آموزشی زیاده‌روی نکنید و فقط برای مباحثی که نتوانسته‌اید از روی درسنامه کتاب بخوانید، از آن‌ها استفاده کنید.

حال که به طور کامل با اصول اساسی برای انتخاب منابع آموزشی آشنا شده‌اید، بیایید یک جمع‌بندی کلی برای استفاده از منابع آموزشی جهت ارتقای پایه‌‌‌ی درسی ضعیف داشته باشیم:

  • مطالعه‌ی کتاب درسی
  • مطالعه‌ی کتاب‌های درسی کمک آموزشی قوی موجود در بازار (کتاب‌هایی که تمام جزئیات و نکات را توضیح داده‌اند.)
  • از کتاب‌هایی استفاده کنید که تمام نکات درسی را به همراه تعداد زیادی تست در سطح متوسط شامل شوند.
  • فصلی که امروز از روی کتاب مطالعه کردید و تست‌های آن را زده‌اید را پنج روز دیگر به همین ترتیب مرور کنید. این‌کار را تا چهار بار تکرار کنید تا کاملا متوجه مفاهیم آن درس بشوید.
  • اگر بعد از چهار بار مطالعه یک مبحث هنوز هم آن را به طور کامل یاد نگرفته بودید، به سراغ فیلم‌های آموزشی بروید. توجه کنید از فیلم‌هایی استفاده کنید که مبحث را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهد، نه صرفا ویدئوهایی که به تشریح روش‌های سریع تست‌زنی می‌پردازد.
  • در آخر هم که با مفهوم مطلب به طور کامل آشنا شدید، به سراغ کتاب‌های تست‌زنی با سطح بالاتر بروید و مطالب خوانده شده را تثبیت کنید.

پس منابعی را برای آموزش انتخاب کنید که مطالب را از پایه و به صورت اصولی به شما آموزش دهد و باعث ارتقای پایه‌ی درسی ضعیف شما شود. سطح کتاب‌های تستی خود را نیز از سطح متوسط انتخاب کنید و زمانی که به تسلط کافی در آن مبحث رسیدید، به سراغ تست‌هایی با سطح بالاتر بروید.

  • آشنایی با نحوه‌ی مطالعه و مرور هر درس:

درست است که گفتیم برای ارتقای پایه‌‌ی درسی خود از منابع آموزشی قوی و اصولی استفاده کنید. ولی قطعا این کافی نیست. شیوه‌ی مطالعه هر درس با سایر درس‌ها متفاوت است. مثلا شما نمی‌توانید از همان روشی که برای مطالعه‌ی درس فیزیک استفاده می‌کنید برای درس زیست‌شناسی هم استفاده کنید. شما باید با نحوه‌ی مطاِلعه‌ی صحیح هر درس آشنایی کامل داشته باشید. وقتی که بدانید هر درس را با چه شیوه‌ای مطالعه کنید، قطعا در آن درس بازده بیشتری نیز خواهید داشت.

بعد از این‌که یاد گرفتید هر درس را چگونه مطالعه کنید، باید با نحوه مرور این درس‌ها نیز آشنا شوید. مرور درس‌ها برای ارتقای پایه‌ی درسی ضعیف بسیار اهمیت دارد. مرور هر درس نیز با دروس دیگر متفاوت است و باید با آن‌ها نیز آشنا شوید. چرا که نمی‌توان برای همه‌ی دروس یک روش مرور را انتخاب کنیم. برای مرور درس‌ها در سال کنکور روش‌های مختلفی وجود دارد که باید بر حسب نوع درس و سطح درسی خود آن را انتخاب کنید.

  • آشنایی با نحوه‌ی تست زدن و جمع بندی هر درس:

یک نکته‌ی اساسی در مطالعه دروس این است که شما باید بتوانید تسلط به دست آمده در هر مبحث را تا روز کنکور حفظ کنید. هر چه به کنکور نزدیک می‌شوید حجم مطالب افزایش پیدا می‌کند و شما لازم است مطالب بیشتری را مرور کنید. پس از این‌که به مطالب هر درس تسلط کافی پیدا کردید، باید از تست‌های پرتکرار و مهم استفاده کنید تا نکات بیشتری را آموزش ببینید. تست‌های مهم و پرتکرار را علامت‌دار کنید تا بعدها بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

  • پیدا کردن منبع انگیزشی قوی:

هر روز باید به خود یادآوری کنید که پس از این سختی‌ها و مشکلات به هدف خود می‌رسید و شیرینی رسیدن به هدف باعث می‌شود سختی‌های راه را فراموش کنید. هر روز رسیدن به هدف خود را تصور کنید، همین هدف و تصور باعث افزایش انگیزه و انرژی شما برای ادامه‌ی مسیر می‌شود. اگر تراز پایین یا پایه‌ی درسی ضعیف دارید، هرگز ناامید نشوید و تلاش کنید تا به آن‌چه که می‌خواهید برسید.

منابع آموزشی
سطح کتاب‌های تستی خود را از سطح متوسط انتخاب کنید و زمانی که به تسلط کافی در آن مبحث رسیدید، به سراغ تست‌هایی با سطح بالاتر بروید

سخن آخر

تمام هدف این نوشتار این بود که به شما بگوید حتی اگر دارای پایه‌ی درسی ضعیف هستید، می‌توانید به موفقیت برسید. هرگز فکر نکنید که برای رتبه برتر شدن باید شرایط خارق العاده‌ و ویژه‌ای داشته باشید، فقط لازم است که تلاش کنید مهارت‌های مورد نیاز را کسب کنید تا به موفقیت و هدف خود برسید.