چرا باید به این موضوع بپردازیم؟

تمامی انسان‌ها به گونه‌ای آفریده شده‌اند که میل به پیشرفت و ترقی دارند. انسان‌ها هرگز به چیزهایی که دارند؛ قانع نمی‌شوند و سعی می‌کنند، روز به روز بهتر شوند. این یک ویژگی ذاتی در وجود تمامی انسان‌ها است و در واقع همین ویژگی منحصر به فرد است که باعث موفقیت‌های بزرگ و خیره کننده می‌شود. البته بسیار مهم است که پیشرفتی که داریم در کدام مسیر باشد و از استعدادها و توانایی‌های خود در چه راهی استفاده کنیم. بیایید کمی بیشتر با مفهوم پیشرفت و تاثیر آن در زندگی انسان‌ها صحبت کنیم.

پیشرفت انسان
میل به پیشرفت، به طور ذاتی در وجود انسان نهادینه شده ‌است

پیشرفت چیست؟

واژه‌ی پیشرفت در لغت به معنای ترقی، جلو رفتن و پیروزی است. در واقع مسیر پیشرفت هر انسانی به سوی یک هدف مشخص است. گاهی ممکن است این اهداف کوتاه مدت و تنها مربوط به مقطعی از زندگی باشد و گاهی ممکن است کل زندگی فرد را در بر بگیرد. تلاش برای رسیدن به هدف حتی اگر سختی‌های زیاد و طاقت‌فرسایی داشته باشد، اگر در نهایت به پیروزی برسد؛ از عسل شیرین‌تر خواهد بود. انسان‌ها با رسیدن به خواسته‌هایشان آرامش خاطر می‌یابند و از زندگی لذت بیشتری می‌برند.

البته گمان نکنید این ترقی تنها در مسیر رسیدن به اهداف مادی و دنیوی است، بلکه بسیاری از اهداف معنوی و روحی نیز شامل این راه می‌شود. ممکن است شخصی هدفش پیشرفت در یکسری خصوصیات اخلاقی و رفتاری باشد که حقیقتا کاری به شدت سخت و مهم است. ذات انسان به گونه‌ای است که میل به بی‌نهایت دارد و هرگز برای سکون آفریده نشده است. او همیشه سعی می‌کند، امروزش بهتر از دیروزش باشد و هر روز رو به بهتر شدن برود و همین عاملی برای موفقیت‌های مختلف در زندگی‌اش می‌شود.

انسان و قرآن

قرآن کتابی است برای موفقیت و راهنمایی انسان. حتی در این کتاب آسمانی هم اشارات مستقیم و غیر مستقیمی به این ویژگی انسان شده است. در آیاتی از قرآن، خداوند به طور کاملا مستقیم انسان‌ها را به دانش‌اندوزی، علم‌آموزی، عمل صالح و تلاش دعوت کرده است. حتی در آیاتی صریحا از انسان‌ها خواسته است که از سستی و تنبلی در کارهای روزانه خود بکاهند و برای خواسته‌های خود تلاش کنند. همه‌ی این‌ها بیانگر اهمیت موضوع ترقی و موفقیت برای جامعه انسانی است.

هدف‌گذاری برای پیشرفت
پیشرفت تنها زمانی معنا پیدا می‌کند که هدفی مشخص پیش‌رو داشته باشیم

عوامل موثر برای پیشرفت

چه عواملی باعث می‌شود که ما بتوانیم به خواسته‌ها و اهداف مورد نیازمان دست پیدا کنیم؟ چگونه می‌توانیم به نتیجه‌ی دلخواه و مطلوبمان برسیم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

یاری رساندن به دیگران
فراموش نکنید پیشرفت ما انسان‌ها در گرو همیاری است
  • قدم گذاشتن در مسیر: اولین کار برای رسیدن به اهدافتان، همان قدم گذاشتن در راه است. اینکه فقط رویای یک هدف را در سر داشته باشید و فقط به آن فکر کنید، کافی نیست. هرگز شروع کردن برای انجام کارها را به روزهای آینده موکول نکنید، هر روزی که تصمیم گرفتید به هدفی برسید، باید همان روز هم در مسیر رسیدن به آن هدف قدم بگذارید.
  • توکل بر خدا: البته قطعا منظور از این مورد این نیست که ما بنشینیم تا خدا تمام شرایط و موفقیت‌ها را برای ما فراهم کند. ولی توکل بر او به عنوان یک روحیه و عامل انرژی‌زا می‌تواند در راه پیشرفت و رسیدن به هدف به ما کمک کند. حتما این ضرب المثل معروف را شنیده‌اید که ” از تو حرکت، از خدا برکت ” این جمله به خوبی نشان می‌دهد که هر فردی که برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش کند، خداوند نیز در این راه او را یاری خواهد کرد.
  • ارتباط با افراد با اراده و با انگیزه: نشست و برخاست با افراد مختلف با خصوصیات شخصیتی متفاوت، تاثیر مستقیمی بر روی رفتار و شخصیت ما دارد. دقت داشته باشید که همیشه با افرادی در ارتباط باشید که شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان تشویق کنند. افرادی که دارای انرژی مثبت برای ما هستند، می‌توانند نقش مهمی در موفقیت ما داشته باشند.
  • افکار مثبت: افکار فرد در راه رسیدن به اهداف بسیار مهم است. همین افکار باعث ایجاد روحیه و انگیزه در فرد برای رسیدن به خواسته‌های افراد می‌شوند. پس همیشه سعی کنید افکار مثبت و انرژی‌ بخش داشته باشید و هرگز منفی نگر نباشید.
  • تقسیم اهداف بزرگتر به اهداف کوتاه مدت: اهداف بلند مدت با اینکه اهمیت زیادی دارند، ولی قطعا باید به موارد کوتاه مدت‌تر تقسیم شوند. رسیدن به یک هدف و موفقیت در آن انرژی و انگیزه‌ی بیشتری در فرد ایجاد می‌کند تا برای رسیدن به سایر اهدافش نیز بیشتر تلاش کند.

موانع پیشرفت

حال که با عوامل پیشرفت و چگونگی دستیابی به آن‌ها آشنا شده‌اید، بیایید نگاهی هم به موانع این مسیر داشته باشیم:

  • ترس از شکست: اکثر افراد از شکست و عدم پیروزی می‌ترسند و می‌پندارند که با شکست دنیا خاتمه می‌یاید و دیگر نمی‌توانند کاری کنند. این فکر اشتباه است. شکست هر چقدر هم مضر و ناامید کننده باشد، باعث کسب تجربه می‌شود. تمامی افراد در مراحل مختلف زندگی شکست را تجربه می‌کنند ولی کسانی پیروز می‌شوند که از این شکست‌ها درس بگیرند. در این باره بیشتر بخوانید.
  • عجله کردن برای رسیدن به خواسته‌ها: صبر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هر فرد باید در خود تقویت کند. ممکن است برای رسیدن به یکسری خواسته‌ها نیاز باشد تا سال‌ها صبر کنیم ولی در نهایت به طعم شیرین پیروزی برسیم.
  • توجه بیش از حد به حرف مردم: هر چند که برخی پیشنهادات و صحبت‌ها از سوی افراد مورد اطمینان را باید پذیرفت، ولی این به معنای قبول تمامی حرف‌ها نیست. اینکه حرف هر فردی بتواند روی ما تاثیر بگذارد و انرژی را از ما بگیرد، باعث شکست و عدم پیروزی ما می‌شود. ما باید بتوانیم بر خود تسلط داشته باشیم تا به خواسته‌های خود دست یابیم.
  • نداشتن دانش و مهارت کافی: نکته‌ی بسیار مهم برای رسیدن به پیشرفت، مهارت داشتن در آن راه است. سعی کنید همیشه در حال یادگیری و فراگیری موارد جدید باشید و به دانسته‌های قبلی خود بسنده نکنید. هر روز بهتر از دیروز باشید و مهارت‌های زیادی را کسب کنید تا به خواسته‌ها و اهداف مورد نظر نزدیک شوید. فراموش نکنید تا تصمیم به انجام کاری نگیرید و شرایط را برای تلاش در این زمینه فراهم نکنید، هرگز به موفقیت هم دست نخواهید یافت.