میزان ساعت مطالعه برای کنکور و تعداد تست‌هایی که در طول یک روز باید زده شود، برای اکثریت کنکوری‌ها سوال است. در ابتدا باید بگوییم که ساعت مطالعه‌ی شما بستگی به توانایی، استعداد، تسلط، سابقه‌ی آموزشی و شخصیت شما دارد، در نتیجه هرگز نمی‌توان یک ساعت مطالعه‌ی کلی برای تمامی افراد با سطوح مختلف درسی در نظر گرفت. ولی در این نوشتار ما می‌خواهیم اصول و میزان ساعت‌ها مطالعه‌ی نرمال را به طور حدودی برای شما مشخص کنیم؛ البته شما باید بعد از مطالعه‌ی این نوشتار به دنبال شخصی‌سازی این زمان برای خودتان باشید.

در نظر داشته باشید که به همان اندازه که کیفیت مطالعه‌ی شما اهمیت دارد، کمیت آن نیز حائز اهمیت است. البته نه به این منظور که تنها به افزایش ساعت مطالعه بپردازیم؛ بلکه ما باید همراه با افزایش ساعت مطالعه برای کنکور، کیفیت درس خواندنمان را نیز بهبود ببخشیم. برای آشنایی با حدود کلی میزان ساعت و تست در سال کنکور با ما همراه باشید.

در سال کنکور چند ساعت مطالعه و چند تست در روز لازم است؟

همان‌طور که قبلا هم ذکر کردیم، برای تعیین تعداد ساعت‌های لازم برای مطالعه باید به سابقه‌ی تحصیلی، سطح علمی، توانایی و هدف شما دقت شود و بر اساس آن تصمیم گرفته شود. قطعا اگر هدف شما قبولی در رشته‌های دانشگاهی تاپ و درجه یک در هر رشته‌ است، باید ساعت‌های بیشتری را در روز به مطالعه بپردازید و تعداد تست‌های بیشتری را نیز پوشش دهید. همچنین اگر پایه‌ی ضعیفی در دروس دارید، نیاز به مطالعه و تکرار زیادی دارید و باید زمان زیادی را به آن اختصاص دهید تا به یک نتیجه و سطح علمی خوب برسید.

با وجود تمام نکات بیان شده، ما قصد داریم مقدار حدودی ساعت مطالعه برای کنکور و تعداد تست‌ها را برای شما مشخص کنیم. البته توجه داشته باشید که این میزان با دو فاکتور حداقل و نرمال بیان شده است. بنابراین اگر توانایی این را دارید که ساعت‌های بیشتری را مطالعه کنید و تعداد تست‌های بیشتری را پوشش دهید، هرگز از خودتان دریغ نکنید. البته در این راه زیاده‌روی هم نکنید؛ چرا که این کار باعث خستگی زودرس و زدگی شما از درس می‌شود.

در میزان مطالعه‌ی خود زیاده‌روی نکنید؛ چرا که این کار باعث خستگی زودرس و زدگی شما از درس می‌شود

قطعا برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شده است که میزان ساعت مطالعه در روزهای آزاد با روزهایی که به مدرسه می‌رویم، تفاوتی ندارند؟ در پاسخ باید بگوییم که بله این ساعات متفاوت هستند و ما در اینجا میزان ساعت مطالعه و تست‌ها را در دو بخش روزهای آزاد و روزهای مدرسه بیان می‌کنیم:

روزهای مدرسه

قاعدتا در روزهایی که به مدرسه می‌روید، ساعت مطالعه شما نیز کاهش می‌یابد. طبیعتا این امر به دلیل حضور ۷_۸ ساعته شما در مدرسه رخ می‌دهد. در این روزها تنها چیزی که باید رعایت شود، داشتن یک برنامه خوب و اصولی است. چرا که شما در طول روزهای هفته به اندازه کافی انگیزه و انرژی برای ادامه راه را دارید و فقط ممکن است خستگی ناشی از مدرسه رفتن کمی اذیتتان کند. به همین خاطر باید با داشتن یک برنامه خوب مانع این شوید که خستگی مدرسه نگذارد درس بخوانید.

به طور کلی ساعت مطالعه برای کنکور در روزهای مدرسه باید حداقل ۵ ساعت باشد. البته همان‌طور که قبلا هم گفتیم، اگر می‌توانید بیشتر از این میزان مطالعه داشته باشید، هرگز از خود دریغ نکنید. تعداد تست‌های حداقلی و نرمال در این روزها نیز به صورت اختصاری در جدول زیر آورده شده است:

روز مدرسهتعداد تست در کمترین حالتتعداد تست در حالت نرمال
دروس عمومی۲۰ تست۳۵ تست
دروس اختصاصی رشته تجربی۵۰ تست۸۰ تست
دروس اختصاصی رشته ریاضی۵۰ تست۸۰ تست
دروس اختصاصی رشته انسانی۴۰ تست۶۰ تست

روزهای آزاد

قطعا میزان مطالعه‌ی شما در روزهای آزاد با روزهایی که به مدرسه می‌روید، متفاوت است. شما به عنوان یک کنکوری باید در روزهای آزاد تعداد ساعت بیشتری را به مطالعه بپردازید و تعداد تست‌های بیشتری را نیز پوشش دهید. در سال دوازدهم زمان شما برای مطالعه محدود است و عموما فقط روزهای آزاد و تعطیل را در اختیار دارید؛ در نتیجه باید سعی کنید از تمام زمان روز خود جهت مطالعه و تست زدن استفاده کنید تا جبران سایر روزهای از دست رفته بشود.

ساعت مطالعه برای کنکور در روزهای آزاد حداقل ۸ ساعت و به صورت نرمال ۱۱ ساعت است. که شما با ۱۱ ساعت مطالعه تقریبا می‌توانید یک مطالعه خوب، کافی و جامع داشته باشید. البته فراموش نکنید که علاوه بر کمیت ساعت مطالعه باید به کیفیت مطالب مطالعه شده نیز دقت کنید. در کل برای تمامی روزهای هفته خصوصا روزهای تعطیل و آزاد، یک برنامه‌ی کامل و جامع بنویسید و بر طبق آن عمل کنید.

تعداد تست‌هایی که باید در روزهای آزاد بزنید هم مانند تعداد ساعت مطالعه متفاوت است و با توجه به میزان مطالعه بیشتر، تعداد تست‌ها نیز به نسبت روزهای دیگر نیز بیشتر است. در جدول زیر تعداد تست‌های حداقلی و نرمال برای هر رشته را به صورت کامل بیان کرده‌ایم:

روز آزادتعداد تست در کمترین حالت ممکنتعداد تست در حالت نرمال
دروس عمومی۳۰ تست۵۰ تست
دروس اختصاصی رشته تجربی ۹۰ تست۱۵۰ تست
دروس اختصاصی رشته ریاضی۹۰ تست۱۵۰ تست
دروس اختصاصی رشته انسانی۸۰ تست۱۲۰ تست

هرگز با تمرکز بر تعداد تست‌ها، کیفیت فراموش نشود!

داشتن کیفیت در مطالعه بسیار حائز اهمیت است و نباید آن را فراموش کنید. بعضی از دانش‌آموزان تنها به ساعت مطالعه و تعداد تست‌هایی که می‌زنند، توجه دارند که این کار درستی نیست و اگر مطالعه با کیفیت همراه نباشد عملا ارزشی نیز نخواهد داشت. حتی یک مطالعه با کیفیت با حداقل ساعت مطالعه، بسیار با ارزش‌تر از یک مطالعه بی‌کیفیت با حداکثر زمان مطالعه است. پس به کیفیت مطالعه خود بسیار توجه کنید. عموما افرادی به موفقیت در کنکور می‌رسند که بتوانند هر دو پارامتر کیفیت و کمیت را همزمان همراه با هم داشته باشند.

عموما افرادی به موفقیت می‌رسند که بتوانند هر دو پارامتر کیفیت و کمیت را همزمان همراه با هم داشته باشند

کلام آخر

در این نوشتارسعی داشتیم که میزان نرمال و حداقلی ساعت مطالعه برای کنکور و همچنین تعداد تست‌های روزانه را برای شما مشخص کنیم. اما فراموش نکنید که این میزان برای هر فرد با ویژگی‌های متفاوت، فرق می‌کند و شما باید بر اساس ویژگی‌هایتان این میزان را برای خود شخصی‌سازی کنید. در آخر باید به شما توصیه کنیم که هرگز و هرگز کیفیت مطالعه را فدای کمیت و تعداد ساعت‌های مطالعه نکنید و تمام تلاش خود را بکنید که هر دو پارامتر را در کنار هم و همزمان داشته باشید.