یکی از سوالاتی که اکثرا برای دانش‌آموزان در سال کنکور ایجاد می‌شود این است که درس‌ها را تشریحی مطالعه کنیم یا تستی؟ از آن جایی که سال کنکور زمان کمی داریم و وقتی برای آزمون و خطا نداریم، نحوه مطالعه درست اهمیت بسیار زیادی دارد. در این نوشتار می‌خواهیم به توضیح این مسئله بپردازیم که در چه شرایطی باید مطالعه تشریحی و در چه شرایطی مطالعه تستی داشته باشیم.

روال کلی مطالعه به این صورت است که ابتدا مطلب را از درسنامه مطالعه می‌کنیم و سپس برای تسلط بر آن سوالات تشریحی و تستی حل می‌کنیم. سوالات تشریحی معمولا ساده‌تر و قابل حل‌تر هستند ولی سوالات تستی به این دلیل که جامعه هدف آن عموما کنکوری‌ها است و باید سطح بالاتری داشته باشد، کمی سخت‌تر و دشوارتر است. در نتیجه اگر در یک مطلب تسلط کافی ندارید، بهتر است از منابع آموزشی تشریحی استفاده کنید و سوالات تشریحی را قدم به قدم حل کنید. ولی در صورتی که احساس می‌کنید به سوالات تشریحی تسلط کافی دارید، به سراغ حل سوالات تستی کنکور بروید و بر روی آن‌ها تسلط پیدا کنید.

شیوه‌ی درست مطالعه
در صورتی که احساس می‌کنید به سوالات تشریحی تسلط کافی دارید، به سراغ حل سوالات تستی کنکور بروید و بر روی آن‌ها تسلط پیدا کنید

اهمیت مطالعه تشریحی یا تستی متناسب با هر درس

اهمیت مطالعه تستی و تشریحی در هر درس متفاوت است. برای مثال وقتی شما درسی مثل زیست‌شناسی را برای امتحانات مدرسه مطالعه می‌کنید، این مطالعه به صورت تشریحی است. وقتی شما به صورت تشریحی مطالعه می‌کنید، به نکات ریز توجه نمی‌کنید و خط به خط این درس را با دقت مطالعه نمی‌کنید. این روش برای کنکور اصلا مناسب نیست و شما برای رسیدن به یک درصد خوب و قابل قبول باید بتوانید این درس را به صورت جزء به جزء مطالعه کنید.

همچنین حل تست‌های کنکور سراسری سال‌های اخیر برای این که متوجه شوید کدام نکات بیشتر مدنظر طراحان کنکور قرار دارد بسیار پراهمیت است‌. شما با مطالعه صرفا تشریحی دروس هیچ وقت متوجه این نکات نخواهید شد و نمی‌توانید در آزمون‌های تستی به موفقیت برسید. در واقع چیزی که باعث پیشرفت شما می‌شود تکرار مطالبی که آموخته‌اید نیست، بلکه رفع مشکلاتتان در مطالبی است که برای شما دشوار است یا پیدا کردن مشکلات و بی‌توجهی‌های سایر دانش‌آموزان. این‌گونه مهارت‌ها را شما تنها با حل کردن سوالات تستی می‌توانید به دست آورید.

یکی از مشکلاتی که اکثر دانش‌آموزان حتی دانش‌آموزان رده بالا با آن مواجه می‌شوند، کمبود زمان برای حل تست‌ها خصوصا تست‌های محاسباتی و درک مطلب‌های عربی و زبان انگلیسی است. این موضوع ناشی از عدم تسلط کافی بر حل کردن تست‌ها و عدم آشنایی با ترفندهای تستی است. تمرین و تکرار و تست‌زنی به روش زمان‌دار می‌تواند به شما در این راه کمک کند. همچنین استفاده از روش‌های ضربدر منها و رد گزینه می‌تواند گزینه‌های خوبی برای مدیریت زمان در جلسه کنکور و آزمون باشد.

نکته‌ی دیگر در مطالعه تشریحی یا تستی این است که معمولا زمانی که شما به مطالعه تشریحی اختصاص می‌دهید، بسیار بیشتر از مطالعه همان مبحث به روش تستی است. اصولا مطالعه به صورت تشریحی مخصوص امتحانات پایان ترم و مدرسه‌ای و مطالعه‌ی تستی برای آمادگی کنکور و آزمون‌های آزمایشی مناسب است.

تستی یا تشریحی
برای حل مشکل کمبود وقت در آزمون، تمرین و تکرار و تست‌زنی به روش زمان‌دار می‌تواند در این راه به شما کمک کند

آیا مطالعه تستی برای امتحان نهایی مناسب است؟

در سال کنکور قطعا باید مطالعه تستی را در پیش گرفت. ولی نکته این است که آیا دیگر از مطالعه تشریحی استفاده نکنیم؟ میزان مطالعه دروس به صورت تشریحی بستگی به خود فرد دارد. معمولا دانش‌آموزانی که پایه درسی قوی دارند کمتر به مطالعه تشریحی احتیاج پیدا می‌کنند. ولی دانش‌آموزان ضعیف‌تر باید ابتدا مطالعه تشریحی داشته باشند تا به یک تسلط نسبی در درس برسند و سپس به سراغ مطالعه تستی بروند. پس این که مطالعه تشریحی یا تستی باشد وابسته به خود دانش‌آموز است. البته این به این معنا نیست که کلا مطالعه تشریحی را کنار بگذاریم، چرا که دانش‌آموزان سال دوازدهم در پایان سال با امتحانات نهایی مواجه می‌شوند که قطعا برای این امتحان احتیاج به مطالعه تشریحی نیز دارند. بنابراین نباید مطالعه تشریحی را به طور کامل فراموش کنند.