رتبه‌های برتر کنکور

آیا رتبه‌های برتر کنکور افرادی خاص با ویژگی‌هایی خارق العاده‌اند؟! باید بگوییم درست است! شاید رتبه‌های برتر کنکور افرادی عادی از اطرافیان خود ما باشند، ولی ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص آنها باعث تمایز این افراد از سایر داوطلبان شده است. قطعا این ویژگی‌ها در همه‌ی افراد یکسان نیست و با توجه به شخصیت و امکانات، تفاوت‌های عمده‌ای را شامل می‌شود؛ ولی هر فردی با تمرین و تمرکز بر آن‌ها قطعا می‌تواند به این هدف دست یابد.

تحلیل ویژگی‌های رتبه‌های برتر کنکور
برای بررسی این ویژگی‌های منحصر به فرد با ما همراه باشید

چهارده ویژگی اصلی رتبه‌های برتر کنکور

در این نوشتار هدف ما نقد و بررسی ۱۴ ویژگی منحصر به فرد رتبه‌های برتر کنکور است که سبب موفقیت آن‌ها در این آزمون بزرگ شده است. پس با ما همراه باشید…

 1. رتبه‌های برتر، افرادی با انگیزه‌های استثنایی: شاید فکر کنید منظور ما از این انگیزه یک انگیزه و انرژی ذاتی در وجود این افراد است. ولی حقیقت این است که رتبه‌های برتر خودشان انگیزه‌ی مورد نیاز خود را می‌سازند و منتظر دیگران نمی‌مانند. حتی شاید خیلی از این افراد شرایط سختی را نیز تجربه کنند؛ ولی با اتکا به توانایی و اعتماد به نفس خود با انگیزه و روحیه بالا برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کنند. اینگونه افراد حتی ثانیه‌ای به ذهن خود اجازه نمی‌دهند که از هدف اصلی‌شان دور شود و در هر لحظه و هر مکانی خود را در حالی که به هدف نهایی رسیده‌اند تجسم می‌کنند و این همان انگیزه سازی است.
 2. سخت کوش هستند: از دیگر ویژگی‌های رتبه‌های برتر کنکور، سخت کوش بودن آن‌ها است. این افراد می‌دانند قطعا سختی‌های سال کنکور ارزش رسیدن به هدف مورد علاقه‌شان و لذت زندگی رویایی که همیشه در سر دارند را دارد. این افراد خیلی اوقات از تفریح و سایر لذت‌های زندگی برای مدت کوتاهی چشم پوشی می‌کنند و به جای آن برای رسیدن به هدف خود سخت تلاش می‌کنند.
 3. پذیرش شکست و عدم پیروزی: قرار نیست که در تمام اتفاقات و مراحل زندگی فقط پیروزی و موفقیت را تجربه کنیم. شکست جزئی جدایی ناپذیر از هر مسابقه است. رتبه‌های برتر شکست را می‌پذیرند و می‌دانند که بعد از هر شکست پیروزی و روشنایی در انتظار آن‌ها است و پس از هر شکست به جای ناامیدی و ادامه ندادن، از آن درس می‌گیرند و آن را جزء تجربیات زندگی خود به حساب می‌آورند. بد نیست به این مطلب سایت هم نگاهی بیندازید.
 4. امیدوار و سرشار از انرژی مثبت هستند: این مورد با انگیزه متفاوت است. انگیزه یعنی یک فرد برای خواسته‌ها و هدف‌های خود تمام تلاشش را بکند. ولی امیدواری یعنی در راه رسیدن به اهداف هرچقدر هم که با ناملایمتی و شکست رو به رو شد؛ باز هم نا امید نشود و راه خود را ادامه دهد تا بالاخره به نتیجه دلخواه دست یابد. رتبه‌های برتر با شنیدن تو نمی‌توانی‌ها و جملات ناراحت کننده برای رسیدن به اهداف خود مصمم‌تر می‌شوند و به جای اینکه این جملات امید آن‌ها را کاهش دهد، سبب افزایش انگیزه و امید آن‌ها برای رسیدن به هدفشان می‌شود.
 5. مدیریت زمان؛ از ویژگی‌های منحصر به فرد یک کنکوری: مدیریت زمان از ویژگی‌های مهم و با ارزش هر فرد چه کنکوری و چه غیر کنکوری است. ولی قطعا این ویژگی در سال کنکور اهمیت بیشتری دارد. رتبه‌های برتر کنکور قدر تک تک لحظات خود را می‌دانند و از تمام آن‌ها به نحو احسن استفاده می‌کنند. آن‌ها خوب می‌دانند که شاید چند لحظه و چند ثانیه در نگاه اول بی‌اهمیت باشد، ولی همین ثانیه‌ها است که در کنار هم قرار می‌گیرد و زمان زیادی را تشکیل می‌دهد. بنابراین این افراد با مدیریت تک تک لحظات خود اجازه هدر رفت حتی چند ثانیه از وقت خود را نمی‌دهند!
 6. شناسایی و رفع نقاط ضعف: نقاط ضعف جزء جدایی ناپذیر وجود ما هستند. هیچ فردی پیدا نمی‌شود که بتواند ادعا کند، هیچگونه نقطه‌ی ضعفی ندارد. ولی افرادی موفق می‌شوند که این نقاط را شناسایی کرده و برای رفع و برطرف کردن آن‌ها تمام تلاش خود را بکنند. همچنین تکرار و تمرین برای افزایش نقاط قوت نیز کاری مهم و پر اهمیت است. این همان کاری است که کنکوری‌هایی که خواهان رسیدن به رتبه‌های برتر هستند؛ باید انجام دهند.
 7. هرگز مغرور نمی‌شوند: غرور آفتی مهلک برای نقاط قوت است. قرار نیست چون ما در مسئله‌ای قوی هستیم، مغرور شویم و دست از تلاش در آن زمینه برداریم. حتی اگر در زمینه‌ای عالی هم باشیم؛ باز هم باید در جهت آن تلاش کنیم، چرا که اگر نسبت به خود مغرور شویم، قطعا نقطه‌ی قوت ما تبدیل به نقطه‌ی ضعف ما خواهد شد.
 8. رتبه‌های برتر کنکور؛ افرادی با اعتماد به نفس بالا: اعتماد و باور به توانایی‌های خود، از دیگر ویژگی‌های رتبه‌های برتر کنکور است. آن‌ها می‌دانند که شاید در نگاه اول راه سخت و پر پیچ و خم باشد ولی با اعتماد به توانایی‌های خود می‌توانند از آن به خوبی عبور کنند. اعتماد به نفس از ویژگی‌های مهم برای موفقیت در هر مسیری است.
 9. تمرکز بالا و مدیریت افکار: این افراد تمام تمرکز و حواس خود را بر روی درس و مطالعه می‌گذارند. برای مثال در هنگام مطالعه یک درس و یا تست زنی، هرگز اجازه نمی‌دهند افکار مزاحمی چون نتیجه‌ی آزمون، تراز، رتبه‌ی کنکور و… حواس آن‌ها را پرت کرده و آن‌ها را از مسیرشان دور کند. در هنگام مطالعه تنها باید به کیفیت مطالعه و حل تست‌ها فکر کرد؛ نه هیچ چیز دیگری!
 10. کیفیت مطالعه بالا: مطالعه و تست‌زنی فقط بسته ساعت مطالعه بالا نیست. بلکه کیفیت مطالعه و میزان یادگیری هزاران بار از آن مهم‌تر و با اهمیت‌تر است. داوطلبین نباید هنگام مطالعه اجازه دهند، ذهنشان از درس و تست منحرف شود و به مسائل دیگر فکر کنند. برای مثال وقتی قرار است در این ساعت فیزیک بخوانند فقط و فقط ذهن خود را منعطف به این درس می‌کنند، نه هیچ مسئله‌ی دیگری و این یعنی همان قدرت کنترل کردن ذهن و افکار.
 11. در سال کنکور آزمون و خطا نمی‌کنند: سال کنکور سال آزمون و خطا نیست. در واقع این سال فقط باید راه درست انتخاب شود، چرا که فرصتی برای از دست دادن وقت نداریم. نمی‌شود که هر فرد راه‌های مختلفی را در این سال امتحان کند؛ تا بالاخره به نتیجه‌ی مطلوب برسد‌. برای اینکار می‌توان از افراد خبره و با تجربه در این راه کمک گرفت. اگر نمی‌دانید چگونه باید زیست بخوانید تا مفید واقع شود، درست نیست که تمام راه‌های ممکن را امتحان کنید تا به نتیجه دلخواه برسید! به جای آن می‌توانید از مشاورانی کمک بگیرید که در این راه تجربه‌های زیادی دارند و به بهترین روش می‌توانند شما را راهنمایی کنند.
 12. از امکانات به درستی استفاده می‌کنند: شاید فکر کنید کسانی به رتبه‌های برتر می‌رسند، که امکانات فوق العاده‌ای داشته باشند! در حالی که این موضوع اصلا صحت ندارد. بسیاری از افراد از دورترین نقاط کشور و با کمترین امکانات به نتیجه‌ی مطلوب خود می‌رسند. امکانات زیاد نیست که باعث موفقیت رتبه‌های برتر کنکور می‌شود، بلکه حسن آن‌ها، ذهنیتشان و توانایی بهره‌برداری از افکارشان به بهترین شکل ممکن است.
 13. حمایت خانواده را جلب می‌کنند: حمایت و پشتیبانی خانواده از مهم‌ترین مسائل در سال کنکور است. افرادی که به خود اعتماد ندارند و خود را باور ندارند، هرگز نمی‌توانند حمایت خانواده را نیز داشته باشند. ولی در صورت جلب این حمایت علاوه بر افزایش انگیزه و روحیه، طی کردن این مسیر هم برای افراد راحت‌تر می‌شود.
 14. احساس مسئولیت می‌کنند: از دیگر ویژگی‌های رتبه‌های برتر احساس مسئولیت آن‌ها است. آن‌ها نسبت به علاقه و هدفشان، نسبت به تلاش‌های چندین و چند ساله‌ای که داشته‌اند، نسبت به زحمات خانواده‌شان احساس مسئولیت می‌کنند. آن‌ها می‌کوشند تا این مسئولیت را به نحو احسن انجام داده و بهترین نتایج را رقم بزنند.

کلام آخر

برنامه‌ریزی برای کسب ویژگی‌های مفید
بهره‌مندی از این ویژگی‌ها، نیازمند تلاش و صرف زمان کافی است

هرگز فکر نکنید که این ویژگی‌ها به صورت ناگهانی در این افراد ایجاد شده است؛ یا اینکه به صورت ناخودآگاه این ویژگی‌ها را داشته‌اند. بلکه این خصوصیات حاصل تلاش‌های زیاد این افراد در مدتی طولانی است. این افراد با شناسایی ویژگی‌های لازم، آن‌ها را کسب کرده و نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را تقویت کرده‌اند و در نهایت توانسته‌اند به موفقیت دلخواه خود دست یابند.