قطعا می‌دانید که جمع‌بندی دروس کنکور یک مرحله‌ی مهم در سال کنکور و به عبارتی غول مرحله آخر ما است! بازه‌ی جمع‌بندی بسیار کوتاه است؛ در نتیجه شما باید با اصول و روش‌های این راه به طور کامل آشنا باشید تا بتوانید عملکرد خوبی در این دوره داشته باشید. جمع‌بندی دروس کنکور باعث یادآوری مطالب و افزایش تسلط شما بر نکات و تست‌های مهم می‌شود؛ پس هرگز این مرحله را دست کم نگیرید و حتما زمانی را به آن اختصاص دهید. در این نوشتار سعی داریم فوت‌وفن‌های مهم و کاربردی برای جمع‌بندی دروس کنکور را به طور کامل بیان کنیم. با ما همراه باشید.

جمع‌بندی دروس کنکور چیست و از چه زمانی آغاز می‌شود؟

بسیاری از افراد از دوران جمع‌بندی دروس کنکور هراس دارند و فکر می‌کنند که در این دوران کاری از دستشان برنمی‌آید. این کاملا اشتباه است؛ شما با یک مطالعه‌ی اصولی در دوران جمع‌بندی می‌توانید به جایگاه خوبی برسید. دوره‌ی جمع‌بندی یک دوره‌ی تقریبا دو ماهه است که از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود. البته زمان و بازه‌ دقیق این دوره به سطح علمی فرد و تاریخ دقیق کنکور نیز بستگی دارد؛ ولی عموما حدود دو ماه برای این دوره کافی است. معمولا بازدهی دانش‌آموزان در این بازه زمانی، بالا است، در نتیجه اگر بتوانند در این دوره، مطالعه با کیفیت و خوبی داشته باشند می‌توانند جایگاه خوبی را در کنکور از آن خود کنند.

در طی سالیان اخیر بسیاری از داوطلبین حتی با درصدها و ترازهای خوب به علت این‌که در دوران جمع‌بندی دروس کنکور نتوانسته بودند مطالعه با کیفیتی داشته باشند و از روش‌های اصولی برای جمع‌بندی استفاده نکردند، با افت شدیدی رو به رو شده‌اند. بر عکس دانش‌آموزان زیادی که سطح درسی پایینی داشتند، توانستند با یک برنامه‌ی خوب در این مدت پیشرفت چشم‌گیری داشته باشند. اصولا در دوران جمع‌بندی شما به مرور و بازیابی مطالبی که از پیش مطالعه کردید، می‌پردازید. این‌کار به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که هرکدام اصول و نکات مهم خود را دارد. در ادامه در این‌باره توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم کرد.

جمع‌بندی دروس کنکور
نگرانی‌ها را کنار بگذارید، شما با یک مطالعه‌ی اصولی در دوران جمع‌بندی می‌توانید به جایگاه خوبی برسید

۴ اقدام مهم برای جمع‌بندی دروس کنکور

در این بخش میخواهیم به چهار نکته مهم برای جمع‌بندی دروس کنکور بپردازیم:

  • مرور کردن مطالب:

مهم‌ترین کاری که باید در دوران جمع‌بندی دروس کنکور انجام دهید، مرور مطالبی است که از قبل خوانده‌اید. این مرور با سایر مرورها در طول سال تفاوت نمی‌کند و تنها فرق آن در فشرده بودن زمان و نیاز به تقسیم کردن مباحث مختلف در این بازه زمانی است. روش‌های مرور متفاوت و متنوع هستند ولی به طور کلی دو روش مرور به صورت بازیابی و مرور به صورت بازخوانی برای این بازه پیشنهاد می‌شود.

  • از آزمون‌های شبیه‌ساز در منزل استفاده کنید:

از اواخر فروردین ماه بهتر است آزمون‌هایی را برای خود در منزل شبیه‌سازی کنید. این آزمون‌ها در افزایش مهارت مدیریت زمان بسیار نقش دارند و به علاوه باعث تسلط شما بر مطالب و تست‌ها و مرور مباحث می‌شوند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که حتما باید تمام مطالب درسی را به طور کامل تمام کرده باشند و بعد آزمون‌های شبیه‌ساز را اجرایی کنند. این تصور اشتباه است. برای اجرای آزمون‌های آزمایشی احتیاج نیست که تمام مطالب را خوانده باشید.

این آزمون‌ها نقاط قوت و ضعف شما را نمایش می‌دهند و به شما نشان می‌دهند که باید بیشتر وقت برای مرور و بازیابی چه مطالبی بگذارید. در نتیجه این آزمون‌ها را پشت گوش نیاندازید و به طور مرتب و به صورت استاندارد آن‌ها را اجرا کنید.

  • در آزمون‌های جامع حضوری شرکت کنید:

هرگز از شرکت در این آزمون‌ها غافل نشوید؛ چرا که این آزمون‌ها پلی برای موفقیت شما هستند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند به علت کمبود زمان نباید در این آزمون‌ها شرکت کنند و فقط باید درس بخوانند. این تفکر کاملا غلط است. شما باید بتوانید مهارت آزمون دادن را کسب کنید و مدیریت درست زمان آزمون را درک کنید. همچنین به کمک این آزمون‌ها از نقاط قوت و ضعف خود آگاه می‌شوید و بهتر می‌توانید روی مباحث تسلط پیدا کنید. پس حتما در این آزمون‌ها شرکت کنید و پس از هر آزمون به بررسی و تحلیل دقیق آن بپردازید.

  • به آمادگی روانی و خودشناسی علمی برسید:

شما باید در دوران جمع‌بندی به یک خودشناسی کامل برسید. باید هر اتفاق و مسئله‌ای که باعث نگرانی و استرس شما می‌شود را شناسایی کنید و با تمرین خود را برای مقابله با آن‌ها آماده کنید. مثلا اگر فردی هستید که نمی‌توانید در شلوغی درس بخوانید، باید شرایطی را فراهم کنید تا به حل تست در محیط‌های ناآرام عادت کنید و بتوانید تمرکز خود را در آن شرایط هم حفظ کنید.

شما نمی‌دانید که در جلسه کنکور قرار است چه اتفاقاتی بیافتد و چه شرایطی فراهم میشود؛ در نتیجه باید در این دوران خودتان را برای هر اتفاق و پیشامدی آماده کنید.همچنین باید یک شناخت کامل از خودتان و میزان تسلطی که بر مطالب کنکور دارید، داشته باشید تا بتوانید تعداد تقریبی تست‌هایی که قرار است در جلسه پاسخ دهید را مشخص کنید. در این صورت نگرانی و استرس شما در جلسه آزمون کمتر خواهد بود و زمان آزمون را نیز بهتر می‌توانید مدیریت کنید.

معرفی دو روش برای دوران جمع‌بندی کنکور

در این بخش از نوشتار می‌خواهیم دو روش از روش‌های اساسی برای دو ماه پایانی کنکور ارائه دهیم. همان‌طور که گفتیم بازه جمع‌بندی از اواخر فروردین شروع شده و به این صورت است که شما در ماه اول مطالب جدید را هم مطالعه می‌کنید ولی در ماه دوم فقط باید مطالب را مرور کنید. البته باید سعی کنید که تا اواخر فروردین دروس عمومی را به طور کامل مطالعه کنید و بعد از آن به برگزاری آزمون‌های آزمایشی و بررسی آن‌ها بپردازید.

حال بیایید به شرح دو روش کارآمد برای جمع‌بندی مطالب کنکور بپردازیم:

روش اول: روش آزمون‌های سه روز یکبار

شما در این روش در هر سه روز یک آزمون از کنکورهای سراسری سال‌های گذشته را برگزار می‌کنید. به این صورت که نیم روز برای حل آزمون کنکور وقت می‌گذارید و در نیم روز باقی مانده به تحلیل آزمون و گزینه‌ها می‌پردازید. حتما برای این‌کار یک دفترچه داشته باشید و برای هر آزمون در یک صفحه، جدولی طراحی کنید و نقاط قوت و ضعف خود را در آن بنویسید. سپس برای دو روز باقی مانده برنامه‌ریزی کنید. شروع به خواندن و مرور و بازیابی مطالبی که فراموش کرده‌اید و یا در آن‌ها با مشکلات اساسی رو به رو هستید، کنید. سعی کنید برنامه‌ای واقع‌گرایانه داشته باشید و توقع نداشته باشید که تمامی مشکلاتتان در این دو روز حل شود.

این روش به افرادی توصیه می‌شود که نتوانسته‌اند تمام مباحث کنکور را پوشش دهند و مطلب نخوانده دارند. همچنین برای افرادی که در طول سال تست سنجشی و زمان‌دار کم کار کرده‌اند و مهارت آزمون دادن را ندارند هم به شدت توصیه می‌شود. گروه دیگری که باید از این روش استفاده کنند، افرادی هستند که در تست‌های مبحثی عملکرد خوبی دارند ولی در آزمون‌های کلی و جامع نمی‌توانند درصدهای خوبی را کسب کنند.

روش دوم: روش آزمون‌های پنج روز یکبار

اصول مرور در این روش بر طبق حاشیه‌نویسی و خلاصه‌نویسی‌ها است. در واقع در این جمع‌بندی شما بر اساس آزمون جلو نمی‌روید، بلکه در یک بازه مشخص یک درس را با استفاده از حاشیه‌نویسی‌ها و خلاصه‌هایی که از قبل نوشته‌اید، جمع‌بندی می‌کنید. سپس تمام تست‌های نشان‌دار آن درس را حل کرده و آزمون‌های جامع مربوط به آن را نیز تحلیل و بررسی می‌کنید و سپس به سراغ درس بعدی می‌روید.

برای مثال شما در مدت چهار تا پنج روز کل ریاضی کنکور را بر اساس خلاصه‌هایی که نوشته‌اید، جمع‌‌بندی می‌کنید. تست‌های نشان‌دار را دوباره حل می‌کنید. این کار ممکن است سه تا سه و نیم روز زمان ببرد. در مرحله بعد به سراغ تحلیل آزمون‌های ریاضی می‌روید و تمام آزمون‌های جامع را بررسی می‌کنید. برای این‌کار می‌توانید از منابع جمع‌بندی استفاده کنید.

بعد از تمام شدن این بازه، یعنی جمع‌بندی کامل درس ریاضی، یک آزمون شبیه‌ساز برای این درس برگزار می‌کنید تا مهارت‌های آزمون دادن را نیز یاد بگیرید و سپس به سراغ درس بعدی می‌روید. البته فراموش نکنید در طول این مدت باید مباحثی مانند قرابت معنایی، لغات و.. را مداوم مطالعه کنید.

این روش مخصوص افرادی است که در آزمون دادن ماهر هستند و مهارت‌های لازم برای آن را کسب کرده‌اند. همچنین دیگر مطلبی برای مطالعه ندارند و تمام مطالب را پوشش داده‌اند. این افراد در طول سال مرورهای به موقع داشته‌اند و به نحوی بر روی مطالب مسلط هستند. همان‌طور که گفتیم این نوع روش برای جمع‌بندی دروس کنکور بر پایه خلاصه‌نویسی و حاشیه‌نویسی‌ها است؛ درنتیجه باید یک حاشیه‌نویسی و خلاصه‌نویسی خوبی برای این نوع مرور در طول سال آماده کرده باشیم.

چند تذکر مهم برای دوره جمع‌بندی کنکور

حال که با روش‌های اصولی و کاربردی جمع‌بندی دروس کنکور آشنا شده‌اید، بیایید تعدادی از بایدها و نبایدهای این بازه زمانی را با هم مرور کنیم:

  • در این بازه زمانی تا حد امکان از خواندن مطالب جدید پرهیز کنید.
  • از سوال پرسیدن و رفع اشکال کردن نترسید.
  • مدیریت زمان داشته باشید و زمان خود را بین مرور کردن و تست زدن تقسیم کنید. هرگز تمام وقت خود را صرف مطالعه کردن نکنید.
  • ساعت خواب خود را تنظیم کنید. این ساعت باید براساس ساعت روز کنکور تنظیم شود.
  • در هنگام جمع‌بندی دروس کنکور، به بودجه‌بندی دقت کنید و هرگز بدون دقت به آن مرور و جمع‌بندی نداشته باشید.
تنظیم ساعت خواب و بیداری
سعی کنید در ماه‌های پایانی ساعات خواب و بیداری خود را مطابق روز کنکور تنظیم کنید

کلام آخر

امیدواریم که تا اینجای کار با اهمیت جمع‌بندی دروس کنکور آشنا شده باشید. هرگز از بازه جمع‌بندی نترسید و هرچه سریع‌تر بر اساس ویژگی‌های خود برای آن برنامه‌ریزی کنید. برای این کار می‌توانید از یکی از دو روش ذکر شده استفاده کنید. هر چه سریع‌تر با ویژگی‌ها و مهارت‌های خود آشنا شوید، راحت‌تر می‌توانید برای این دوران برنامه‌ریزی کنید. فراموش نکنید که دوران جمع‌بندی می‌تواند پلی برای رسیدن به اهداف و موفقیت‌های شما باشد؛ در نتیجه به هیچ وجه ساده از کنار آن نگذرید و برای آن برنامه‌ریزی کاربردی داشته باشید.