شکست در کنکور

شکست جزء جدایی ناپذیر هر تلاشی است. همان قدر که احتمال موفقیت و رسیدن به هدف وجود دارد؛ به همان اندازه هم امکان شکست و ناکامی در اهداف وجود دارد. ولی آیا باید بعد از شکست دست از تلاش برداشت و از ادامه‌ دادن مسیر امتناع کرد؟ آیا باید در برابر مشکلات کوتاه آمد و تسلیم شد؟

کنکور هم از آزمون‌های مهم و سرنوشت ساز در زندگی هر فردی است که امکان شکست و عدم دستیابی به هدف در آن وجود دارد. شکست در کنکور یکی از بزرگ‌ترین ترس‌ها و مشکلات داوطلبین این آزمون بزرگ است. اما در این راه کسی برنده است و به موفقیت می‌رسد که بتواند این شکست را به عنوان تجربه‌ای بزرگ و طلایی باور کرده و برای ادامه‌ی مسیر برنامه‌ریزی کند. کسانی که بعد از اولین شکست تسلیم می‌شوند؛ نه تنها در کنکور بلکه در هیچ یک از آزمون‌های زندگی موفق نخواهند بود. حال سوال این است که اگر با شکست مواجه شدیم چه کنیم؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

برنامه-ریزی-بعد-از-شکست-در-کنکور
به جای غرق شدن در افکار پوچ، بیایید برنامه‌ای برای آینده ترسیم کنیم

از باختن نترسید

درست است که باید احتمال شکست در یک آزمون را بپذیریم ولی اگر بخواهیم دائما به شکست و عدم پیروزی فکر کنیم، قطعا نمی‌توانیم بر روی اهداف اصلی خود تمرکز داشته باشیم. ترس از شکست یکی از عوامل اصلی برای بهم ریختن ذهن و افکار شماست. با بهم ریختن افکار شما قطعا تمرکز کافی برای مطالعه را نیز از دست می‌دهید و به همین ترتیب کیفیت مطالعه شما افت خواهد کرد و قدم قدم به عدم موفقیت نزدیک خواهید شد. شما تمام تلاش و سعی خود را برای رسیدن به هدف نهایی فارغ از برد یا باخت به کار گیرید و ذهن خود را درگیر ترس‌های کاذب و پوچ نکنید.

موفقیت در کنکور مجدد
موفقیت مستلزم تلاشی مداوم است

با خستگی در سال کنکور چه کنیم؟

این را بدانید که خستگی در سال کنکور برای تمام داوطلبین مسئله‌ای عادی است. فکر نکنید این خستگی‌ها شما را از رقبایتان عقب می‌اندازد؛ چرا که آن‌ها هم به اندازه‌ی خود خسته و فرسوده می‌شوند. هیچ کدام از شما ربات نیستید که بتوانید بدون خستگی و شبانه روزی درس بخوانید و خم به ابرو نیاورید! داشتن تفریح‌های کوچک در سال کنکور و انجام کارهایی که باعث افزایش روحیه و انگیزه شما می‌شود، می‌تواند به شما در این راه کمک کند. البته این تفریحات نباید به اندازه‌ای باشد که تمام وقت شما را بگیرید، تفریحات کوچک ولی شاد و انگیزه‌آوری منظورمان است که این خستگی شما را کاهش داده و روحیه شما را تقویت می‌کند.

تفریحات کنکوری
خود را در خانه حبس نکنید! ذهن و جسم شما نیازمند استراحت است

بعد از یکبار شکست در کنکور چه کنیم؟

قطعا همه‌ی شما جمله‌ی معروف ” شکست، مقدمه‌ی پیروزی است” را شنیده‌اید. این جمله واقعیت محض است. قرار بر این نیست که تمامی افراد بعد از یکبار تلاش و سعی به هدف خود برسند. تمامی افراد در زندگی خود شکست‌های زیادی را تجربه می‌کنند. ولی سوال اینجاست که اگر یکبار در کنکور سراسری شکست خوردیم؛ چه کنیم؟

تمامی افرادی که یکبار در کنکور نتیجه دلخواه خود را به دست نیاوردند، خوب می‌دانند که اگر خود را تغییر ندهند، قطعا باز هم طعم شکست در کنکور را تجربه خواهند کرد. پس اولین قدم تغییر فردی است. حال اگر شکست خوردیم چکار کنیم؟

  1. شکست خود را بپذیرید و به دنبال مقصر برای شکست خود نباشید. قطعا هر فردی در زندگی خود بارها و بارها با شکست و عدم پیروزی مواجه می‌شود ولی اگر بخواهد دائما به دنبال مقصر باشد و شکست خود را به گردن بقیه بیاندازد، قطعا موفقیتی را کسب نخواهد کرد.
  2. آیا بعد از شکست دنیا به پایان می‌رسد؟ قطعا خیر! به این فکر کنید که هنوز فرصت‌های زیادی برای تجربه دارید. هنوز فرصت برای شرکت دوباره در کنکور دارید و یا حتی می‌توانید به کار یا فعالیت دیگری بپردازید. هرگز نگذارید افسردگی بر شما غلبه کند و شما را از پای دراورد. به فکر غنیمت شمردن فرصت‌های بعدی باشید.
  3. اگر تصمیم دارید که دوباره کنکور دهید؛ باید علت شکست در کنکور را جستجو کنید و دیگر آن‌ها را تکرار نکنید. باید خود را تغییر دهید و دوباره از همان مسیر قبلی برای رسیدن به موفقیت استفاده نکنید. برای اینکار می‌توانید از افراد حرفه‌ای و با تجربه در این راه استفاده کنید.
  4. کمال گرایی در کنکور یکی از عوامل کاهش انگیزه و افسردگی خواهد بود. در راه رسیدن به هدف خود واقع بین باشید. برای خود هدف‌های بالا و دور از دسترس تصور نکنید، چرا که اگر به آن نرسید، قطعا روحیه و انگیزه خود را از دست خواهید داد.
  5. هدف گذاری از مهم‌ترین نکات برای رسیدن به پیروزی است. برای رسیدن به خواسته‌هایتان هدف گذاری کنید و سعی کنید هر روز بهتر از دیروز شوید. این قطعا یکی از موارد اصلی برای موفقیت است.
  6. با ویژگی‌های رتبه‌های برتر آشنا شوید؛ ما در این مطلب سایت، به بررسی موشکافانه این موضوع پرداخته‌ایم.
پیروزی در کنکور
ناامیدی‌ها را از وجود خود پاک کنید، موفقیتی بزرگ در انتظار شماست😉