اهمیت داشتن هدف در کنکور

از اولین قدم‌ها برای شروع یک راه، انتخاب هدف آن راه است. انتخاب یک هدف خوب از مهم‌ترین عوامل پیروزی و موفقیت در آن راه است و از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع این تعیین هدف است که به ما انگیزه‌ی ادامه‌ی مسیر را می‌دهد و باعث می‌شود از سختی‌های راه خسته و آزرده نشویم. هدف راه اصلی و چگونگی موفقیت را به ما نشان می‌دهد؛ کنکور نیز به عنوان یکی از آزمون‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز هر فردی، نیاز به انتخاب هدف دارد؛ ولی هدف چه تاثیری بر موفقیت ما دارد؟ چگونه هدف خوبی داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

اهمیت هدف در کنکور
تنها با وجود هدفی مشخص، پیشرفت و دستاورد معنا پیدا می‌کند

چرا بدون داشتن هدف در کنکور نمی‌توان نتیجه‌ی خوبی گرفت؟

قطعاً اولین سوالی که برای شما ایجاد می‌شود، این است که چرا باید در کنکور سراسری هدف داشته باشیم؟ اصلا اهمیت داشتن هدف در کنکور برای چیست؟ در جواب شما باید بگوییم که مسیر کنکور مانند تمام آزمون‌های دیگر از سختی‌ها و مشکلات زیادی برخوردار است. فقط یک لحظه به سختی‌های مسیر کنکور فکر کنید؛ به این که هر روز صبح بیدار شوید و تا شب درس بخوانید. قطعاً این موارد باعث خستگی و زودرنجی شما می‌شود؛ چرا که شما مانند یک ربات نمی‌توانید ۲۴ ساعته فقط درس بخوانید و به کار دیگری نپردازید. پیشنهاد می‌کنیم در این‌باره به این مطلب سایت مراجعه کنید.

رویاپردازی کردن صرف، شما را در مسیر موفقیت قرار نمی‌دهد!

شما چگونه می‌توانید این سختی‌ها را تحمل کنید اگر هدف نداشته باشید؟ چگونه می‌توانید این روزها را به نحو احسن سپری کنید؟ داشتن هدف و فکر کردن به آن در مواقع خستگی و در مواقعی که با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوید؛ بسیار حائز اهمیت است. همین داشتن هدف است که باعث می‌شود این سختی‌ها را تحمل کنید تا به طعم شیرین پیروزی برسید و لحظات خوبی را تجربه کنید. پس تا اینجای کار متوجه اهمیت داشتن هدف در کنکور سراسری شده‌اید. حال بیایید کمی در رابطه با تاثیرات مثبت و شگفت‌آور هدفمند بودن صحبت کنیم.

  • افزایش امید و انگیزه: اولین تاثیر مثبت هدفمند بودن در زندگی فرد، افزایش امید و انگیزه برای تلاش و رسیدن به پیروزی است. وقتی شما یک هدف در سر دارید، هرگز اجازه نمی‌دهید عوامل بیرونی و درونی مانع دستیابی شما به آن هدف بشوند. شما حاضر هستید تمام سختی‌ها و مشکلات را تحمل کنید ولی به هدف و نتیجه‌ی دلخواه خود برسید. سال کنکور نیز پر از این سختی‌ها است؛ ولی اگر شما هدف داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، اجازه نخواهید داد این سختی‌ها شما را ناامید کند و شما را از رسیدن به خواسته خود دور کنند. در واقع مهمترین ویژگی مثبت هدفمند بودن، افزایش امید و انگیزه در افراد است.
  • شکوفایی استعداد‌های ذاتی فرد: از دیگر دلایل اهمیت داشتن هدف در کنکور شکوفایی استعدادهای ذاتی فرد است. وقتی شما یک هدف دارید، با تمام وجود برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید و همین باعث می‌شود که در این راه موفقیت‌های زیادی را کسب کنید. با کسب موفقیت‌ها علاوه بر انرژی و انگیزه‌ای که به دست می‌آورید، استعدادهای خود را نیز شکوفا خواهید کرد. در واقع در مسیر کنکور تعداد زیادی از افراد تلاش می‌کنند، ولی به علت نداشتن هدف و ناکارآمد بودن تلاش‌هایشان هرگز به پیروزی نمی‌رسند و به همین دلیل تصور می‌کنند که استعداد و توانایی رسیدن به خواسته‌هایشان را ندارند.

هدفی که برای کنکور انتخاب می‌کنیم، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

حال که اهمیت داشتن هدف در کنکور را درک کردید، وقت آن است که به این سوال پاسخ بدهیم که این هدف باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند به ما در رسیدن به پیروزی کمک کند. در واقع هدف شما در کنکور باید یک هدف استاندارد باشد تا بتواند شما را به خواسته‌هایتان نزدیک‌تر کند. در ادامه در رابطه با این موضوع بیشتر بحث خواهیم کرد.

  1. دقیق و شفاف باشد: این که فقط در ذهن خود بگویید، من برای رسیدن به موفقیت هدف دارم کافی نیست. بلکه هدف شما باید کاملاً شفاف و واضح باشد. برای مثال در مسیر کنکور شما باید بدانید که خواسته شما از این آزمون چیست؟ شما می‌خواهید سال آینده در کدام رشته و در کدام دانشگاه تحصیل کنید؟ سپس تلاش‌های خود را بر اساس آن هماهنگ کنید. شما باید بدانید که برای رسیدن به این هدف باید چقدر درس بخوانید و  باید بر روی چه نکاتی بیشتر تمرکز کنید. حتی برای رسیدن به این هدف چه ترازهایی را باید در آزمون‌های آزمایشی کسب کنید.
  2. بزرگ و هیجان‌انگیز باشد: هدف شما باید به گونه‌ای باشد که با فکر کردن به آن شور و شوق تمام وجود شما را فرا بگیرد. در واقع شما باید چیزی را برای اهداف خود انتخاب کنید که به آن‌ها بسیار علاقه دارید و فکر کردن به آن‌ها در زمان مشکلات باعث می‌شود که بتوانید هر سختی و مشکلی را به راحتی تحمل کنید.
  3. واقع گرایانه باشد: درست است که گفتیم هدف شما باید بزرگ باشد، ولی این به معنی کمال گرایی در انتخاب هدف نیست. شما برای انتخاب هدف خود باید کاملا واقع گرایانه به مسئله نگاه کنید. انتخاب اهدافی که دور از توانایی‌ها و استعدادهای شما است؛ تنها باعث آزار و اذیت خودتان می‌شود. پس بر اساس توانایی‌ها و استعدادهایی که از خود می‌شناسید، هدفی واقعی و دست یافتنی را انتخاب کنید. به طور مثال شما اگر به درس ریاضی علاقه‌ای ندارید، هرگز نخواهید توانست در رشته‌های مهندسی به موفقیت بزرگی دست پیدا کنید.
  4. مرتب یادآوری شود: اگر هدف شما همان چیزی باشد که سال‌ها به آن عشق ورزیدید و برای رسیدن به آن بسیار تلاش کردید؛ می‌‌تواند انگیزه‌ی زیادی برای تحمل سختی‌ها به شما بدهد. شما باید هدف خود را روی یک کاغذ بنویسید و مقابل خود قرار دهید تا در هنگام سختی‌ها و مشکلاتی که فکر می‌کنید نمی‌توانید آن‌ها را تحمل کنید، با فکر کردن به آن انرژی و انگیزه کافی را به دست آورید و دوباره برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید.
  5. باید به اهداف کوتاه مدت تبدیل شود: شما هدف بزرگ خود را باید به تعدادی اهداف کوتاه مدت تبدیل کنید. برای مثال هدف شما کسب تراز خاصی در آزمون بعدی باشد و بعد برای رسیدن به کسب آن تراز میزان ساعت‌های لازم برای مطالعه روزانه را مشخص کنید. در نظر داشته باشید که برای شروع کار نباید اهداف بزرگی را تصور کنید مثلاً نباید توقع داشته باشید که بتوانید در یک روز ۱۲ ساعت مطالعه کنید. انتخاب این گونه هدف‌های دور از دسترس تنها باعث خستگی زودرس شما می‌شود؛ پس همیشه از حداقل میزان شروع کنید و سپس سعی کنید که کم کم پیشرفت کنید.
هدف‌گذاری درست، اولین گام یک برنامه‌ریزی اصولی است

کلام آخر

مطمئناً حالا کاملاً با اهمیت داشتن هدف در کنکور آشنا شده‌اید. این را بدانید که داشتن هدف باعث می‌شود که شما بتوانید از استعدادها و توانایی‌هایی که خداوند به صورت ذاتی در وجود شما قرار داده است، به نحو احسن استفاده کنید و روز به روز به خواسته خود و پیروزی نزدیکتر شوید. پس همین حالا شروع کنید، به هدف خود فکر کنید و ببینید چه چیزی برای شما بسیار پر اهمیت است. آن را بنویسید و جلوی چشمان خود بگذارید تا با فکر کردن به آن متوجه اهمیت موضوع و لزوم تلاش شما برای رسیدن به آن بشوید. با آرزوی موفقیت برای تک تک شما عزیزان🌹