حرف یا عمل؟

مهمترین مسئله در کنکور داشتن انگیزه فراوان و نگه‌داشتن این انگیزه تا پایان این مسیر دشوار و پر از شک و تردید است. گاه این شک و تردید سبب می‌شود که برنامه‌ریزی صورت پذیرفته از سوی دانش‌آموز فقط بر روی کاغذ بماند و به یک برنامه عملی تبدیل نشود؛ بنابراین مهمترین اصل برای موفقیت در این مسیر دشوار، این است که به جای تفکر بیش از حد، بیشتر عمل کنید؛ زیرا فکری که به عمل تبدیل نشود، هیچ ارزشی ندارد.

داستان برادران رایت

قطعا شما داستان برادران رایت را شنیده‌اید. خیلی‌ها بودند که قبل از برادران رایت دوست داشتند، پرواز کردن را امتحان نمایند، اما مشکل اصلی آن‌ها این بود که فقط فکر می‌کردند و هیچ گاه اقدام عملی برای به ثمر رسیدن ایده‌هایی که در ذهن داشتن به خرج ندادند. توفیق برادران رایت این بود که فکرشان را هر طور و به هر شکل که بود عملی نمودند.

نکته‌ی شگفت‌انگیز درباره‌ی برادران رایت این است که هیچ‌کدام از آنها در یکی از رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تحصیل نکرده بودند. در واقع، از تحصیلات دانشگاهی و آموزش‌های مربوطه بی‌بهره بودند. هزینه‌ی ساخت هواپیمای برادران رایت بسیار پایین بود که این هزینه از طریق مغازه‌ی دوچرخه فروشی آن‌ها تامین شده ‌بود. واقعیت امر این است که چنین موفقیتی برای دو برادر رویاپرداز، آن هم از طبقه‌ی کارگر بدون تحصیلات دانشگاهی، عدم دسترسی به منابع و آزمایشگاه‌های تخصصی یا حتی کتابخانه، قابل تحسین است.

پرواز، آرزویی که به آن جامه‌ی عمل پوشانده شد
پرواز، آرزویی که به آن جامه‌ی عمل پوشانده شد

برنامه‌ریزی مدوّن برای کنکور و عمل به آن

ما دانش‌آموزان و داوطلبان زیادی را می‌بینیم که بیش از حد در خصوص اهداف و برنامه‌ریزی هایشان صحبت می‌کنند، اما در عمل به مقدار بسیار ناچیزی از آن‌ها جامه‌ی عمل می‌پوشانند. دلایل زیادی برای عملکرد پایین داوطلبین وجود دارد که مهمترین آن‌ها به شرح ذیل است:

  • ترس از شکست
  • برنامه‌ریزی با انعطاف‌پذیری بسیار ناچیز
  • اتفاق‌های غیرمنتظره مثل بیماری که موجب بهم ‌ریختگی برنامه‌ی پیش‌بینی شده می‌شود
  • مورد آخر اینکه داوطبین بیشتر فکر می‌کنند تا عمل!

یک ایراد بزرگ در برنامه‌ریزی

الان می‌خواهیم بر این قسمت که داوطلبین زیاد فکر می‌کنند و کمتر عمل می‌کنند، تمرکز نماییم. یکی از ایرادات بزرگ داوطلبین این است که بسیار زیاد در خصوص اهداف و برنامه‌ریزی هایشان با اطرافیان حرف می‌زنند. این صحبت کردن بدین شکل، باعث می‌شود که به شکل ناخواسته و ناخودآگاه در ذهنشان این طور حک شود که به موفقیت دست پیدا کرده‌اند؛ پس سبب می‌شود، احساس رضایت کاذب داشته باشند و کمتر تلاش کنند؛ بنابراین همه چیز را تمام شده فرض کرده و این موفقیت کاذب تا خود کنکور ادامه پیدا می‌کند. فقط زمانی فرد به متضرر بودنش پی می‌برد که نتایج کنکور منتشر شود…

موفقیت کاذب
تصور موفقیت کاذب، دامی خودساخته!

نتیجه‌گیری

یک ایراد بسیار رایج دیگر در بین داوطلبین این است که به منابع مطالعاتی‌شان شک می‌کنند؛ این سبب می‌شود که میزان خواندشان با شک بسیار و کیفیت پایین همراه گردد. یک قاعده کلی وجود دارد که مطابق با آن خواندن یک منبع با پوشش ۷۰ درصدی کنکور به شکل کامل، بهتر از تلاش برای پیدا کردن و خواندن یک منبع با پوشش ۹۰ درصدی برای کنکور است؛ زیرا شما باید توان و انرژی چندین برابری برای از این شاخه به آن شاخه شدن به خرج بدهید و در خیلی از موارد ممکن است دلسرد شده و قید درس خواندن بیشتر را بزنید.

پس از همین الان و با همین منابع موجود کار را شروع کنید و تا انتها ادامه دهید. قطعا اگر شک و دودلی‌ها را کنار بگذارید به یک موفقیت عالی در کنکور سراسری خواهید رسید. بیشتر عمل کنید و کمتر فکر کنید، سعی کنید کمتر با دیگران در خصوص اهدافتان حرف بزنید و بیشتر تمرکزتان بر روی موفقیت باشد. در ضمن فراموش نکنید به دسته‌ی مطالب انگیزشیمون همیشه سر بزنید. ممنون😊