تلاش در کنکور سراسری

انگیزه و تلاش دو رکن اساسی برای موفقیت در هر آزمون و سنجشی است. همه‌ی ما برای ادامه‌ی زندگی هدفی تعیین شده را در سر داریم که با تمام وجود برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنیم. اهدافی که علت انگیزه‌ی ما برای ادامه‌ی زندگی هستند. کنکور از مهم‌ترین آزمون‌های زندگی هر فرد است که نیازمند تلاش و سخت‌کوشی زیادی است؛ البته مسئله فقط تلاش در کنکور نیست. بلکه تلاش صحیح و اصولی که ما را قدم قدم به اهدافمان نزدیک کند، مورد نظر است.

تلاش در کنکور
در مسیر پر فراز و نشیب کنکور، تنها تلاش صحیح و اصولی کلید پیروزی ماست

سال کنکور سالی پر از دشواری‌ها و سختی‌ها است. خیلی از داوطلبین با انگیزه زیاد آغاز به کار می‌کنند؛ ولی پس از مدت نه چندان طولانی خسته می‌شوند و انگیزه خود را از دست داده و دست از تلاش برمی‌دارند! این یک اشتباه بزرگ است. هرگز نباید از تلاش کردن دست کشید. تا رسیدن به نتیجه و هدف دلخواه باید تلاش کرد و با بی‌انگیزه بودن مقابله کرد. ولی چگونه با بی‌انگیزگی مقابله کنیم؟ در ادامه توضیحاتی در رابطه با این موضوع به شما داده خواهد شد.

اگر بی‌‌انگیزگی کوتاه مدت باشد:

بی‌انگیزگی‌های کوچک علت‌های زیادی می‌توانند داشته باشند. برای مثال ممکن است انگیزه و انرژی کافی را برای درس خواندن برای امتحان فردا نداشته باشید؛ یا اینکه به علت افت تراز انگیزه خود را برای تست زدن طی یک روز از دست بدهید. اینگونه بی‌انگیزگی‌ها غالبا لطمه زیادی به فرد و درس او وارد نمی‌کند. این مسائل را می‌توان با گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم، گردش و تفریح کوتاه، صحبت کردن با یک مشاور و… به راحتی برطرف کرد.

اگر بی‌انگیزگی میان مدت باشد:

بی‌انگیزگی میان مدت از جمله مواردی است که تعداد زیادی از داوطلبین کنکور به آن دچار می‌شوند و در صورت ادامه‌دار بودن می‌تواند تاثیر منفی بر روی تلاش در کنکور سراسری بگذارد. برای مثال فرد می‌داند، که ماه آینده آزمون مهمی در پیش دارد و باید روی آن تمرکز کند؛ ولی مطالعه و تست زنی را به روزهای بعد موکول می‌کند. این کار بسیار خطرناک است و باعث هدر رفتن وقت و از دست دادن فرصت زیادی می‌شود. برای رفع این نوع بی‌انگیزگی که ممکن است علتش نتیجه نگرفتن در آزمون‌های قبلی باشد، باید با افراد با تجربه و متخصص در این راه مشورت شود.

کمک گرفتن از مشاور در کنکور
کمک گرفتن از افراد با تجربه بسیار موثرتر از آزمون و خطا است

اگر بی‌انگیزگی بلند مدت باشد:

خطرناک‌ترین بی‌انگیزگی از نوع بلند مدت آن است. در این نوع بی‌انگیزگی دانش آموز کلا تصمیمی برای تلاش در کنکور ندارد و کلا پیگیر درس‌ها و کلاس‌ها نیست. با این کار علاوه بر هدر دادن وقت خود، عمر و آینده خود را نیز به خطر می‌اندازد. اینگونه افراد باید هر چه سریع‌تر در جهت رفع مشکل خود اقدام کنند، تا بتوانند برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای راه و اهداف خود داشته باشند.

حال که با انواع انگیزه آشنا شدیم، به نظر شما چه اتفاقی باعث بی‌انگیزگی ما و در نتیجه عدم تلاش می‌شود؟ چگونه می‌توانیم این عوامل را شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف کنیم؟

چرا بی‌انگیزه می‌شویم؟

علت‌های مختلفی برای عدم انگیزه و روحیه در افراد وجود دارد که قطعا هر کدام متفاوت از دیگری است. ولی اگر بخواهیم به صورت کلی به قضیه نگاه کنیم؛ متوجه می‌شویم که علت بیشتر این بی‌انگیزگی‌ها عدم خودباوری است. خودباوری یکی از ویژگی‌های اکتسابی در افراد است که با تمرین افزایش پیدا می‌کند. اینطور نیست که در وجود یک فرد خودباوری بیشتری نسبت به فرد دیگر وجود داشته باشد و تمام این‌ها به خود فرد بستگی دارد‌.

رفع بی انگیزگی در کنکور
برای رفع بی‌انگیزگی ابتدا باید عوامل آن را شناسایی کنیم

از عوامل دیگر در افزایش و تقویت خودباوری، طرز رفتار اطرافیان است. این رفتار به طور مستقیم بر روی اعتماد به نفس و خودباوری ما تاثیر می‌گذارد. خیلی اوقات با علاقه و تمایل زیادی کاری را انجام می‌دهیم ولی رفتار و صحبت‌های اطرافیان ما را بی‌انگیزه کرده و از ادامه‌ی آن خودداری می‌کنیم. اگر فردی دارای روحیه‌ی ضعیف و زودرنج باشد، با شنیدن این انتقادات نه تنها آن‌ها را باور می‌کند، بلکه آن‌ها را جزئی از وجود خود می‌پندارد، در نتیجه سریع تسلیم شده و از تلاش دست برمی‌دارد.حال اگر اعتماد به نفس داشته باشید، می‌توانید با این سخنان مقابله کنید و تنها به هدف و خواسته‌ی خود فکر کنید.

پیشنهاد می‌کنیم در این باره به این مطلب سایت هم نگاهی بیندازید.

اگر بی‌انگیزه شدیم؛ چگونه ادامه دهیم؟

تلاش در کنکور احتیاج به انگیزه‌ی مضاعف و کافی دارد. ولی بی‌انگیزگی باعث می‌شود نتوانیم به انداره‌ی کافی در این راه تلاش کنیم. وقتی بی‌انگیره می‌شوید، دیگر درس نمی‌خوانید چرا که می‌دانید درس خواندن بدون تمرکز تاثیری نخواهد داشت. ولی خوب است بدانید که با ادامه دادن این شرایط فرصت‌های زیادی را از دست خواهید داد و هرگز نخواهید توانست به موفقیت برسید. بی‌انگیزگی در سال کنکور کاملا عادی است و ممکن است هر فردی آن را تجربه کند. مهم آن است که نگذارید این بی‌انگیزگی بر تلاش در کنکور تاثیر بگذارد و شما را از هدف خود دور کند.

رمز موفقیت؛ پیوستگی در تلاش

هرگز فکر نکنید که برای رسیدن به موفقیت فقط باید تلاش زیاد داشته باشید. بلکه مسئله‌ی اصلی پیوستگی در تلاش است. برای مثال در سال کنکور حتی نباید یک روز بدون تلاش داشته باشید. باید در تمام روزها مطالعه خود هرچقدر هم کم را حفظ کنید و برای افزایش آن تلاش کنید.

مداومت تلاش در کنکور
مداومت در تلاش، برگ برنده‌ی ما در کنکور است

اگر در جایی احساس بی‌انگیزگی کردید و حس کردید که دیگر امکان ادامه‌ی مسیر برایتان فراهم نیست، باید با یک شخص با تجربه و حرفه‌ای در این مسیر مشورت کنید. خیلی اوقات افراد احتیاج به حمایت و صحبت‌های دیگران برای افزایش روحیه و انگیزه دارند. دائما به هدفی که در سر دارید فکر کنید و نگذارید به راحتی آن را از دست بدهید.