محاسبات کنکور

اگر داوطلب رشته‌ی ریاضی و تجربی هستید، در کنکور با دروس محاسباتی زیادی سر و کار دارید. به علت محدود بودن زمان آزمون، سرعت محاسبات کنکور اهمیت زیادی دارد. شما باید آنقدر بر دروس تسلط و تمرکز داشته باشید تا بتوانید در زمان محدود اختصاص داده شده به هر تست، با دقت تست‌ها را حل کنید. در این نوشتار قصد داریم راهکارهایی برای افزایش سرعت محاسبات در کنکور بیان کنیم. با ما همراه باشید.

پایه درسی ریاضی

اولین نکته برای افزایش سرعت محاسبات، داشتن پایه قوی در درس ریاضی است. پایه ریاضی برای دانش‌آموزان نظام قدیم، ریاضی سال اول دبیرستان و برای دانش‌آموزان نظام جدید ریاضی سال نهم و دهم است. باید سعی کنید از همان ابتدا با پایه‌ی قوی به استقبال کنکور بروید.

سرعت محاسبات کنکور
در ابتدا مشکلات ریاضیات پایه خود را حل کنید

استفاده از تست‌های زمان‌دار

محدود کردن تست‌ها به یک زمان خاص محرکی برای افزایش سرعت و دقت در حل کردن است. حتما در کنار تست‌های آموزشی خود، یکسری تست زمان‌دار نیز در نظر بگیرید. در آزمون‌های آزمایشیی که از خود در خانه می‌گیرید نیز باید این روش را تمرین کنید و حل کردن هر مسئله را به یک زمان خاص محدود کنید.

تست و تمرین تحلیلی

برای افزایش سرعت محاسبات کنکور باید بر روی تحلیل تست‌ها کار کنید. وقتی یک تست مسئله محور را حل می‌کنید، حتما بعد از آن جواب سوال را به طور کامل تحلیل کنید. توجه داشته باشید که تنها مشاهده‌ی جواب تست کفایت نمی‌کند و باید قدم به قدم راه حل خود را با راه حل صحیح چک کنید و در صورت وجود مشکل یا نکات اضافه آن را در دفترچه مخصوص خود یادداشت کنید. شما می‌توانید این نکات یادداشت شده را در زمان مرور و تورق سریع یادآور شوید.

استفاده نکردن از ماشین حساب

در سال‌های دبیرستان سعی کنید که از ماشین حساب استفاده نکنید. از محاسبات ذهنی استفاده کنید و دائما ذهن خود را به چالش بکشید. اجازه دهید تا ذهنتان به انجام محاسبات عادت کند؛ در این صورت در سال کنکور راحت‌تر و با سرعت بیشتری می‌توانید محاسبات را انجام دهید.

ماشین حساب
استفاده کردن از ماشین حساب را فراموش کنید!

استفاده از محاسبات کوتاه

برای انجام محاسبات در آزمون‌ها از روش‌های محاسبات کوتاه استفاده کنید. سعی کنید از نوشتن محساباتی که می‌توانید در ذهن خود انجام دهید، خودداری کنید. انجام اینکار نیازمند تقویت و ورزش دادن ذهن است که تنها با تمرین و تکرار محقق می‌شود.

تکنیک‌های محاسبات سریع

یکی از روش‌های کارآمد برای افزایش سرعت محاسبات کنکور، استفاده از تکنیک‌های محاسبات سریع است. این روش‌ها می‌توانند زمان زیادی را در جلسه برای شما ذخیره نمایند‌. برای آشنایی بیشتر با این روش‌ها می‌توانید از کتاب‌های موجود در بازار مثل کتاب تکنیک‌های محسابات سریع انتشارات مهروماه استفاده کنید.