دقت محاسبات کنکور

افزایش دقت در تست‌زنی خصوصا تست‌های محاسباتی از اهمیت بالایی برخوردار است و سبب افزایش تراز آزمون شما می‌شود. دقت در محاسبات نیازمند تکرار و تمرین و تسلط کافی بر مبحث مورد نظر است. گاهی بی‌دقتی‌های کوچک باعث می‌شود که داوطلب تست‌های بسیار ساده را اشتباه بزند و امتیازشان را به سادگی از دست بدهد. به همین خاطر در این نوشتار می‌خواهیم در مورد دقت محاسبات کنکور و راهکارهایی برای افزایش میزان این دقت بیان کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف دقت

دقت یعنی حفظ توجه از طریق حواس پنجگانه به صورت غیر ارادی. بیشترین حواسی که در حفظ دقت شما تاثیرگذار هستند، بینایی (۷۵ درصد) و شنوایی (۱۳ درصد) است. دقت یک مهارت به حساب می‌آید و شما به راحتی می‌توانید با تمرین و تکرار این مهارت را تقویت کنید. اولین شرط برای انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت، همین مهارت دقت است.

دقت محاسبات کنکور
اهمیت محاسبات در کنکور به قدری بالا است که یکی از تفاوت‌های رتبه‌های تک رقمی با یکدیگر، دقت در محاسبات است

بررسی علل بی دقتی

اگر با عواملی که باعث بی‌دقتی می‌شوند آشنایی داشته باشید، به راحتی می‌توانید با آن‌ها مقابله کنید. این عوامل عموما ناشی از چند مورد زیر می‌شود:

  1. عجله کردن در خواندن صورت سوال: در این شرایط شما به درستی متوجه قید‌ها، فعل‌ها، مثبت منفی‌ها و… نمی‌شوید. در نتیجه صورت سوال را با دقت زیاد مطالعه کنید.
  2. سرگردانی چشم‌ها در بین خطوط مختلف یکی دیگر از عوامل بی‌دقتی است. در این شرایط دانش‌آموز به اندازه‌ی کافی نمی‌تواند سوال را با دقت بخواند.
  3. مواجه شدن با سوال ساده پس از حل کردن چند سوال سخت باعث بی‌دقتی می‌شود؛ زیرا ذهن متوجه درجه‌ی آسانی سوال نمی‌شود.

راهکارهایی برای افزایش دقت محاسبات کنکور

در این بخش می‌خواهیم چند راهکار بسیار تاثیرگذار بر روی افزایش دقت محاسبات را بیان کنیم:

  1. صورت سوال را با دقت بخوانید. به اعداد، مثبت منفی‌ها، رادیکال‌ها، قیدها و… توجه کنید و اگر لازم بود زیر کلمات مهم خط بکشید.
  2. از تکنیک‌های مدیریت زمان استفاده کنید. شما می‌توانید این تکنیک‌ها را به راحتی از سایت‌های مختلف آموزش ببینید.
  3. در خانه تست زمان‌دار بزنید. تست‌های زمان‌دار باعث افزایش دقت و سرعت شما در حل کردن تست‌های محاسباتی می‌شود.
  4. انجام محاسبات بر روی کاغذهای کوچک می‌تواند باعث افزایش دقت شما در حل کردن مسائل شود.
  5. مشکلات و خستگی‌های جسمی باعث افزایش بی‌دقتی در جلسه‌ی آزمون می‌شود. سعی کنید وضعیت جسمی خود را حفظ کنید. با خوردن مواد قندی در سر جلسه و خوردن صبحانه مقوی می‌توانید به هدف خود برسید. همچنین خواب کافی در شب قبل آزمون نیز تاثیر زیادی بر افزایش دقت شما دارد.
  6. بهتر است منشا و منبع بی‌دقتی خود را پیدا کنید. سعی کنید بفهمید به چه علت در زدن تست‌ها بی‌دقتی کرده‌اید و تلاش کنید این مشکل را رفع کرده و به افزایش دقت خود کمک کنید.
  7. برای حل مسائل به گزینه‌ها دقت داشته باشید. دقت در گزینه‌ها خود به خود باعث افزایش دقت ما در حل کردن تست و رسیدن به پاسخ صحیح و درست می‌شود. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم سری هم به نوشتار اشتباهات مهلک کنکوری‌ها بزنید.
محاسبات کنکور
شاید کمی دقت بیشتر درمحاسبات، شما را‌ به رتبه‌ی نهایی دلخواه برساند