نگاهی به این موضوع

کنکور سالی تعیین کننده برای دانش‌آموزان است. سال کنکور، سال آزمون و خطا و اشتباه نیست؛ اشتباهات مهلک کنکوری‌ها سبب می‌شود که داوطلب نتواند در کنکور نتیجه‌ی دلخواه خود را بگیرد. اگر دانش‌آموز از این موارد آگاه باشد و سعی کند از آن‌ها پرهیز نماید، قدم بزرگی در جهت موفقیت برداشته است. برای آگاهی از این نکات باید با افرادی با تجربه و خبره در این راه مشورت شود تا بتوانند به خوبی داوطلب را راهنمایی کنند. ما در اینجا قصد داریم ده اشتباه از اشتباهات مهلک کنکوری‌ها را شرح دهیم؛ امیدواریم با آگاهی از این موارد دیگر در دام چنین مشکلاتی نیفتید. پس با ما همراه باشید.

دام‌های مسیر کنکور
شناسایی دام‌های مسیر کنکور و دوری از آن‌ها در موفقیت ما نقش بسزایی دارد

۱۰ مورد از اشتباهات مهلک کنکوری‌ها

  1. درس خواندن بدون حل تست: یکی از بزرگترین مشکلات کنکوری‌ها تست نزدن است. فراموش نکنید که اساس آزمون سراسری، سوالات تستی است و اگر شما از الان خود را برای آن آماده نکنید، قطعا پشیمان خواهید شد! در هنگام مطالعه حتما تست بزنید و با نحوه‌ی طرح تست آشنا شوید. ملاک شما برای تست زدن این باشد که اول تست‌های آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته را پوشش دهید و سپس به سراغ تست‌های تالیفی نویسندگان بروید. همچنین فراموش نکنید که بخاطر محدود بودن زمان نمی‌توانید تمام تست‌ها را پوشش دهید و از این رو باید موارد دارای اهمیت بیشتر را انتخاب کنید.
  2. ناامیدی سریع در تست زدن: این یکی دیگر از اشتباهات کنکوری‌ها است. فراموش نکنید که هدف ما در دور اول و دوم تست زدن، یادگیری بیشتر است، نه برنده شدن در مسابقه‌ی تست زنی! باید بتوانید ظرفیت خود را بالا ببرید و فقط به دنبال صحیح بودن جواب تست‌ها نباشید. به این فکر کنید که چقدر این تست‌ها در یادگیری شما نقش دارند؛ وقتی تستی را اشتباه می‌زنید، باعث می‌شود که دفعات بعد بیشتر به آن مبحث دقت کنید و این یعنی یک پیروزی بزرگ! پس سریعا با غلط بودن چند تست، دست از تلاش برندارید و به راه خود ادامه دهید.
  3. ارزیابی نکردن سطح علمی: تقریبا تمامی دانش‌آموزان رابطه‌ی خوبی با امتحانات ندارند؛ ولی اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، این امتحانات تاثیر زیادی در محک زدن سطح علمی دانش‌آموز دارد. در سال کنکور هم شما باید دائما سطح علمی خود را به وسیله‌ی آزمون‌های متفاوت محک بزنید. این کار را می‌توان با دو روش انجام داد، یکی شرکت در آزمون‌های آزمایشی و دیگری استفاده از تست‌های زمان‌دار.
  4. عدم آمادگی برای مواجهه با مشکلات: از دیگر اشتباهات مهلک کنکوری‌ها، عدم آمادگی برای مواجه با مشکلات است. یک کنکوری باید بتواند با مشکلات ناگهانی مقابله کند. اینگونه مشکلات کاملا عادی بوده و در زندگی هر فردی وجود دارد؛ ولی نکته‌ی مهم این است که چه کسانی بتوانند آن‌ها را بهتر برطرف کنند. همین افراد برندگان این آزمون خواهند بود.
  5. مقایسه کردن‌های بی‌جا: از دیگر اشتباهات شایع در بین کنکوری‌ها همین مقایسه کردن‌ها است. قرار نیست شما ظاهر زندگی خود را با باطن زندگی دیگران مقایسه کنید. مقایسه‌ی ساعات مطالعه و یا تعداد تست‌های زده شده با دیگران تنها باعث از دست رفتن آرامش و تمرکز شما می‌شود. وقتی مسیر اصلی و درست کنکور را پیدا کردید، تنها به پیشرفت و نتیجه‌ی خود فکر کنید و از این مقایسه‌های بی‌جا بپرهیزید. در این مطلب سایت بیشتر به این موضوع پرداخته‌ایم.
  6. چند منبعی شدن در درس‌ها: این تفکر که هرکس منابع و کتاب‌های بیشتری داشته باشد، موفق‌تر است؛ یک اشتباه بزرگ است. فراموش نکنید که خواندن کامل یک منبع بهتر از مطالعه‌ی ناقص چند منبع است. پس سعی کنید بر روی یک منبع تمرکز و تسلط پیدا کنید و ذهن خود را درگیر منابع متعدد نکنید.
  7. نداشتن برنامه‌ریزی متناسب با زمان: شما باید برای تمام بازه‌های زمانی خود در سال کنکور یک برنامه‌ریزی جامع و منسجم داشته باشید. در واقع شما نیاز به برنامه‌ریزی تابستانه، نیمسال اول، جمع بندی نیمسال اول، نیمسال دوم، جمع بندی نیمسال دوم و… دارید. برخی از این برنامه‌ها را خودتان نیز می‌توانید طراحی کنید؛ ولی برای برخی احتیاج به کمک افراد با تجربه در این راه دارید. پس بی درنگ فردی که به آن اعتماد دارید را انتخاب کرده و در این راه از او کمک بخواهید.
  8. عدم آشنایی با روش‌های مطالعه و تست‌زنی: از دیگر اشتباهات مهلک کنکوری‌ها عدم آشنایی کامل با روش‌های مطالعه و تست‌زنی است. توجه داشته باشید که تنها ساعت‌ مطالعه‌‌ی بالا باعث موفقیت شما در این راه نمی‌شود، بلکه شما در این راه نیازمند کسب مهارت در برنامه‌ریزی، تمرکز، تست زنی، خلاصه نویسی، مرور و… هستید. برای برخی از این موارد می‌توانید از تجربه‌ی افراد موفق در این راه استفاده کنید و سپس پیشنهادات آن‌ها را بر اساس ویژگی‌های خود شخصی‌سازی کنید.
  9. نداشتن ساعت مطالعه کافی: ساعت مطالعه کم یکی از اشتباهاتی است که ممکن است در سال کنکور به آن دچار شوید. درست است که لزوما داشتن ساعت مطالعه‌ی بالا باعث موفقیت و پیشرفت نمی‌شود، ولی قطعا ساعت مطالعه‌ی پایین باعث شکست شما می‌شود! شما باید سعی کنید که خود را به مطالعه زیاد عادت دهید و در این راه تلاش کنید. البته باید بکوشید علاوه بر افزایش ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه را هم در این زمان افزایش دهید.
  10. امروز و فردا کردن: این یکی از اشتباهات بزرگ در تمامی افراد و در تمامی مراحل زندگی است. اگر تصمیم به انجام کاری گرفته‌اید، همین الان شروع کنید. هرگز این کار را به روز دیگری نسپارید چرا که قطعا آن را انجام نخواهید داد؛ به اضافه اینکه در سال کنکور آنقدر وقت نداریم که بخواهیم دائما زمان مطالعه را به بعد موکول کنیم. سریعا برای خود برنامه بریزید و کار خود را شروع کنید. در این راه تنها به هدف خود و طعم شیرین پیروزی فکر کنید. بد نیست به این مطلب سایت هم سری بزنید.
برطرف کردن اشتباهات مهلک کنکوری‌ها
هر کدام از این موارد که برای شما برجسته‌تر است را روی کاغذ کوچکی بنویسید و آن را در مکانی مناسب قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا به طور ناخوداگاه حل این موضوعات برای شما در اولویت قرار گیرد

اشتباهات پشت کنکوری‌ها

حالا می‌خواهیم به تفکر اشتباه اکثر پشت کنکوری‌ها ‌بپردازیم. بسیاری از این افراد فکر می‌کنند که چون یکبار تجربه‌ی شرکت در کنکور را داشته‌اند، از این اشتباهات مبرا هستند! در حالی که این اشتباه است. درست است که تجربه‌ی شرکت در کنکور یک امتیاز مثبت است، ولی دلیل نمی‌شود که بگوییم پشت کنکوری‌ها تمام کارها را بدون اشتباه انجام می‌دهند. حتی آن‌ها هم گاهی به کمک احتیاج پیدا می‌کنند. فراموش نکنید که کنکور مجدد برای رفع اشتباهات است نه تکرار آن‌ها!

کلام آخر

فراموش نکنید که در هیچ یک از مسابقه‌های زندگی نباید دست از تلاش برداشت. باید تا می‌توانید، تلاش کنید تا بالاخره به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید. هیچ کس تا به حال با دست روی دست گذاشتن موفق نشده است. پس اشتباهات مهلک کنکوری‌ها در این راه را بیاموزید و سپس برای رسیدن به هدف نهایی تلاش کنید.

مسیر درست کنکور
امیدواریم این نوشتار توانسته باشد ویژگی‌های مسیر درست کنکور را به شما معرفی کند