کتاب درسی برای کنکور

یکی از بیشترین سوالاتی که برای دانش‌آموزان در سال کنکور ایجاد می‌شود، مطالعه‌ی کتاب درسی برای کنکور است. آیا لازم است که برای تمامی دروس علاوه بر تست‌زنی به مطالعه‌ی کتاب درسی نیز بپردازیم؟ اصلا مطالعه‌ی کتاب درسی مفید است؟ مطالعه‌ی کتاب درسی چقدر در فهم مطالب می‌تواند به ما کمک کند؟ اگر این سوالات برای شما هم ایجاد شده‌است تا پایان نوشتار با ما همراه باشید تا با همدیگر لزوم مطالعه کتاب درسی برای هر درس در کنکور را بررسی کنیم.

اصلا چرا به مطالعه‌ی‌ کتاب درسی برای کنکور بپردازیم؟

به دلیل اهمیت بالای کنکور، شما برای هر درس نیاز به حداقل یک کتاب کمک آموزشی دارید. این کتاب‌های کمک آموزشی اگر استاندارد و مورد تایید باشند، دارای تست‌های آموزشی و کنکوری زیادی هستند. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید در این کتاب‌ها درسنامه‌ها و نکات کنکوری را نیز پیدا کنید؛ ولی مشکلی که ایجاد می‌شود این است که بعضی از دانش‌آموزان به مطالعه مختصر همین درسنامه‌ها عادت می‌کنند و سراغ مطالب فراتر از آن نمی‌روند. آیا برای کنکور مطالعه‌ی همین کتب کافی است؟

طبق گفته سازمان سنجش، منبع اصلی طرح سوالات کنکور خود کتاب‌های وزارتی یا همان کتاب درسی شما است‌. پس یکی از کارهای عاقلانه این است که حداقل یکبار این کتب نیز مطالعه شوند تا به تسلط کافی در کنکور دست پیدا کنیم. قبلا در نوشتار مطالعه تستی یا تشریحی، به اهمیت تغییر نوع نگاه به دروس صحبت کردیم ولی آیا لازم است که تمامی کتاب‌های درسی را برای کنکور مطالعه کنیم؟ با ما همراه باشید.

کتاب درسی برای کنکور
در ادامه لزوم مطالعه‌ی کتاب‌های درسی را بررسی می‌کنیم

کدام یک از کتاب‌های درسی را برای کنکور مطالعه کنیم؟

در رشته‌ی تجربی کتاب‌های درسیی برای کنکور که باید مطالعه شود، زیست‌شناسی، بخش زیادی از کتاب شیمی و دین و زندگی است. در رشته‌ی ریاضی هم کتاب شیمی و دین و زندگی باید مطالعه شود. ولی دروسی که در این دو رشته محاسباتی هستند، احتیاج کمتری به مطالعه‌ی خود کتاب درسی پیدا می‌کنند. در رشته‌ی انسانی به علت بیشتر بودن مباحث حفظی عموما مطالعه‌ی کتاب‌های درسی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این رشته مطالعه‌‌ی کتاب درسی برای ادبیات، عربی، فلسفه و منطق، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، تاریخ و جغرافیا و اقتصاد از کتاب‌های ضروری برای مطالعه در کنکور است.

دروس عمومی

کتاب درسی ادبیات:

برای مطالعه‌‌ی ادبیات کنکور باید مبحثی عمل کرد، ولی به علت چینش غیرمبحثی کتاب درسی ادبیات، دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند از کتاب‌های آموزشی مبحثی در این راه استفاده کنند. در نتیجه برای این درس مطالعه‌ی کتاب درسی صرفا برای امتحانات مدرسه توصیه می‌شود نه برای کنکور.

کتاب درسی زبان و عربی:

دو درس عربی و زبان حالت مشابهی برای کنکور دارند. این دو کتاب شامل تعداد زیادی از کلمات مهم هستند که برای کنکور باید مطالعه شوند. ولی چینش این کتاب‌های درسی برای کنکور دانش‌آموزان مناسب نیست و به همین دلیل آن‌ها ترجیح می‌دهند از کتاب‌های آموزشی دیگر استفاده کنند. در نتیجه مطالعه‌ی کتاب درسی برای این دو درس کاملا اختیاری و بر عهده دانش‌آموز است.

کتاب درسی دین و زندگی:

دین و زندگی از دروسی است که به راحتی می‌توان درصد بالایی از آن کسب کرد؛ چرا که اکثر تست‌های این درس عینا از مطالب و آیه‌های کتاب است. گرچه تعدادی تست مفهومی نیز در این بخش داریم ولی در صورت تسلط بر مطالب کتاب به راحتی می‌توان به آن‌ها پاسخ داد. پس تسلط بر کتاب درسی برای کنکور یکی از مهم‌ترین رمز‌های موفقیت در این درس است.

دروس تخصصی

کتاب درسی ریاضی و فیزیک:

در این دروس باید تمرکز بر حل مسائل باشد. چون در کتاب‌های درسی برای هر مبحث تعداد مثال‌های کمی بیان شده و یا این‌که سطح این سوالات بسیار آسان‌تر از سطح سوالات کنکور است، مطالعه صرف کتاب درسی برای این دو درس نمی‌تواند بازده خوبی برای ما داشته باشد. در نتیجه در این دو درس باید حتما یک منبع آموزشی دیگر با تست‌های فراوان و متنوع داشت تا بتوان به موفقیت رسید. حال این‌که به جز این کتب به مطالعه‌ی کتاب درسی هم بپردازیم یا خیر، بر عهده خود دانش‌آموز و اختیاری است. ولی توصیه ما این است که حداقل به مثال‌ها و تمرین‌های آخر هر فصل کتاب درسی، تسلط پیدا کنید.

کتاب درسی زیست‌شناسی:

یک کتاب درسی برای کنکور که از اهمیت زیادی برخوردار است، کتاب زیست‌شناسی برای داوطلبان تجربی است. شما باید تسلط بسیار زیادی بر کتاب درسی زیست‌شناسی داشته باشید، به گونه‌ای که حتی گاهی باید عین یک پاراگراف و مطلب را حفظ کنید. کتاب درسی زیست پر از شکل‌های مهم و پراهمیت است که در کنکور بسیار مهم است. البته کتاب‌های آموزشی در این درس نیز از نکات بسیار خوبی برخوردار هستند ولی این موضوع به این معنا نیست که می‌توان آن‌ها را جایگزین کتاب درسی کرد.

کتاب درسی شیمی:

درس شیمی به سه بخش حفظی، محاسباتی و مفهومی تقسیم می‌شود. برای بخش محاسباتی کنکور می‌توانید از مثال‌های خوب کتاب درسی استفاده کنید. ولی حتما باید در کنار آن به یک منبع آموزشی دیگر با تست‌های متنوع نیز رجوع کنید. برای بخش حفظی نیز صرفا باید بارها کتاب درسی را بخوانید. در بخش مفهومی نیز ابتدا باید بر کتاب تسلط پیدا کنید و سپس سوال‌ها و تست‌های موجود در رابطه با آن را پاسخ دهید. در نتیجه مطالعه حدود دو سوم درس شیمی نیازمند خود کتاب درسی است.

کتاب‌های درسی اختصاصی رشته‌ی انسانی

در رشته‌ی انسانی تعداد دروسی که باید کتابشان برای کنکور مطالعه شود بسیار بیشتر از دو رشته‌ی مذکور است. در این رشته مطالعه‌ی کتاب درسی برای دروسی چون ادبیات، عربی، فلسفه و منطق، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، تاریخ و جغرافیا و اقتصاد ضروری و مهم است. در نتیجه همان‌طور که می‌بینید، در تمام دروس این رشته باید کتاب درسی را مطالعه کرد.

البته دانش‌آموزان باید برای درس اقتصاد علاوه بر کتاب درسی یک منبع کمک آموزشی دیگر نیز داشته باشند و از نکات و تست‌های اضافه آن استفاده کنند. درس اقتصاد برای یکسری از زیر گروه‌های رشته‌های انسانی بسیار حائز اهمیت است. در نتیجه باید در این درس تنها به کتاب درسی اکتفا نکرد و به سراغ مطالب اضافه دیگر نیز رفت.

باهم اهمیت کتاب درسی برای کنکور رو بررسی کردیم، حالا وقتشه شما کتاب‌های درسی واجب رو داخل برنامه‌ی خودتون قرار بدین. موفق باشید💚