مهارت‌هایی ضروری

خلاصه‌نویسی برای کنکور، حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری سه مهارت بسیار ویژه هستند. بسیاری از دانش‌آموزان نگران می‌شوند که چگونه می‌توانند در دروس ادبیات، زیست، شیمی و… خلاصه‌نویسی برای کنکور داشته باشند؟ در حالی که باید بدانید لازم نیست برای تمامی درس‌ها خلاصه‌نویسی داشته باشید، بلکه برای تعدادی از آن‌ها می‌توانید از حاشیه‌نویسی و فیش‌نویسی استفاده کنید‌. حال بیایید اطلاعات بیشتر و کامل‌تری در رابطه با این سه مهارت کسب کنیم.

حاشیه‌نویسی

برای دروسی چون زیست، شیمی، دینی و… از روش حاشیه‌نویسی استفاده کنید. برای این کار از فضاهای خالی و سفید کتابتان استفاده کنید. نکات مهم و کاربردی را در این فضاها بنویسید؛ در این صورت قبل از آزمون و یا در هنگام دوره می‌توانید با نگاه به این یادداشت‌ها به راحتی تمامی موارد را به خاطر بیاورید.

‌حاشیه‌های منبع مطالعه‌ی شما بهترین مکان برای ثبت یافته‌هایتان است

خلاصه‌نویسی

به طور کلی هر یک از دروس ممکن است به خلاصه‌نویسی برای کنکور احتیاج داشته باشند. نباید این‌طور فکر کنید که خلاصه‌نویسی کنکور به این صورت است که هروقت مطلبی را خواندید و تست‌های آن را بررسی کردید وقت خلاصه‌نویسی است؛ بلکه زمانی که به یک تسلط نسبی در یک مبحث رسیدید باید کار خلاصه‌نویسی آن را آغاز کنید. سعی کنید که در خلاصه‌نویسی از رسم نمودار، چارت‌بندی، جدول و… استفاده کنید. همچنین حتما در خلاصه‌ها از کلیدواژه اصلی استفاده کنید و برای نکاتی که ممکن است بعدا بخواهید به خلاصه‌های خود اضافه کنید، فضای خالی بگذارید.

یادداشت‌برداری

به مهارت یادداشت‌برداری، جزوه‌نویسی نیز گفته می‌شود. همان‌طور که سر کلاس علاوه بر جزوه‌ی آماده‌ای که خود استاد در اختیار شما قرار می‌دهد، خودتان نیز نکاتی را یادداشت می‌کنید. یادداشت‌برداری شامل نکات اساسی و کلی است. می‌توانید از نکات یادداشت شده در این بخش، در خلاصه‌نویسی نیز استفاده کنید.

فیش‌نویسی

یکی دیگر از مهارت‌های مطالعه، فیش‌نویسی است که بسیار شبیه خلاصه‌نویسی است. برای تاریخ ادبیات، حفظ لغات انگلیسی، لغات فارسی و… می‌توان از فیش‌نویسی استفاده کرد. اندازه این فیش‌ها بسیار کوچک است و به راحتی قابل حمل است که همین موضوع می‌تواند باعث راحتی در مرور آن‌ها شود. همچنین شما می‌توانید از فلش کارت‌های آماده موجود در بازار برای مرور استفاده کنید. این فلش کارت‌ها دقیقا همان کار فیش‌های دست‌نویس را انجام می‌دهند‌. استفاده از دفترچه‌های کوچک نیز برای فیش نویسی بسیار رایج و کاربردی است.

فیش‌نویسی
یادداشت‌های کوچک قابل‌حمل و یا قابل‌نصب بر روی دیوار، باعث می‌شوند زمان های بی‌استفاده‌ی ما کاهش یابند